Какви промени да очекувате ако 30 дена правите по 300 чучњеви?

А.С.
/ 16.05.2023 / 15:11

Јутјуберот Еван Џанг од каналот Your Average Gent прифати 30-дневен предизвик во кој правеше 300 сквотови (чучњеви) секој ден. Решил да види дали тоа ќе му помогне да ги набилда квадрицепсите.

„Бидејќи не ги тренирав квадрицепсите навистина долго време, ќе одам полека. Ќе почнам со серии од 20 сквотови и ќе ги распоредам во текот на денот“, изјави тој на почетокот.

Тој се задржа на тоа. По 30 дена и 9.000 чучњеви, големината на неговите квадрицепси се зголеми за 2 и пол сантиметри.

„Овој предизвик е навистина тежок, особено на почетокот. Првата недела се чувствував како да ми горат нозете, сè ме болеше. Кон крајот на предизвикот се адаптирав така што во последните 10 дена можев да правам 30 сквотови во серија, наместо 20. Сепак, морам да признаам дека ова е веројатно еден од психички и физички најисцрпувачките предизвици што некогаш сум ги направил“, заклучил тој.

Remote video URL
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Фит

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Read more

Кој е најдобриот тип на тренинг според возраста?

Read more

Што ви се случува во телото кога редовно прескокнувате оброци?

Read more

Осум утрински навики што ќе ви помогнат да слабеете

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе