Какви се цените на Копаоник оваа сезона?

Пред неколку дена на Копаоник почна скијачката сезона, а годинава беа забележани огромен број туристи и скијачи.

Персоналот во рестораните и кафулињата е услужлив и љубезен, но цените се доста високи, пишува B92.net.

Од една страна, разбирливо е дека цените ќе бидат повисоки, бидејќи жителите на Копаоник и околните места живеат од сезонски туризам и угостителство, особено имајќи предвид дека оваа планина е најпосетувана зиме. Тој период, сепак, трае.

Од декември до крајот на март, Копаоник е полн со туристи, а локалите кои се на самите патеки ги задржуваат високите цени во однос на објектите кои се малку поизолирани, па дури и во однос на Белград.

На пример, во едно такво кафуле сметката за две ракии и едно капучино била 980 динари (околу 514 денари). За 20 динари помалку била сметката за истите три пијачки, со ручек (половина порција јагнешко со леб), во познат ресторан во близина на Копаоник.

Исто така, на најатрактивните места порција од 250 грама месо (пет ќебапи) чини 1.200 динари (630 денари), а во пооддалечениот ресторан - истата порција е 250 динари. Значи, разликата е дури 1.000 динари, пишува Telegraf.

Речиси секаде ќе платите во просек за три пијалоци ќе платите околу 1.000 динари: варено вино е околу 300, капучиното и еспресото до 280 динари…

Покрај тоа, нема попусти во атрактивни бутици со ски и спортска опрема, затоа подгответе се за значителен трошок доколку ви затреба нешто.

реклама

Експертите ги избраа најдобрите половни автомобили

Read more

Над 1.300 починати на аџилак во Саудиска Арабија

Read more

Коефициентот за нерешено вртоглаво паѓа, сомнеж во регуларноста на натпреварите на ЕУРО

Read more

Ограда од надвозник падна во Автокоманда, откорнати се дрвја, поплавени улици, делови од Скопје останаа без струја

Read more

Живот

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Read more

Дали ќелавоста е наследна?

Read more

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Read more

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Рајска плажа во Италија што може да ја посетат само 60 луѓе дневно

Читај повеќе

Дали ќелавоста е наследна?

Читај повеќе

ШП-АРТ-УМЕТНОСТ на Меѓународната ликовна колонија „Вевчански видувања 2024“

Читај повеќе

Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

Читај повеќе

Што се случува во вашето тело кога пиете кафе со млеко и шеќер?

Читај повеќе

Дали утринскиот секс е подобар од ноќниот?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои ќе се сретнат со љубовта на нивниот живот во јули

Читај повеќе

Зошто луѓето кои често патуваат се поуспешни од другите?

Читај повеќе

Карактеристики што децата ги наследуваат исклучиво од таткото

Читај повеќе