Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Луѓето коишто редовно јадат калинки имаат силен имунитет. Калинката е суперовошје кое содржи многу растителни влакна, витамини и минерали.

Покрај високата содржина на витамин Ц, калинката содржи и неколку витамини од Б групата, како и неколку важни антиоксиданти.

Плодовите од калинка содржат и минерали како калциум, бакар и манган, како и витамин К. Во 100 грама калинки има околу 4 грама растителни влакна.

Ова овошје има позитивно влијание на работата на срцето, но покрај сите наведени карактеристики, калинката се користи и за секојдневна нега на кожата бидејќи се верува дека го успорува стареењето на кожата.

Од време на време може да направите пилинг за лице од калинка. Сокот од калинка може да се користи и како природен тоник за кожата. Откако ќе го измиете лицето со вода, нанесете мала количина од сокот од калинки за да го исчистите лицето.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе