Канаѓанка го собори светскиот рекорд во пленк, нејзината возраст може да ве изненади

Ф.З.
/ 03.04.2024 / 09:22

Пленк е статична вежба за време на која работат речиси сите мускули во телото, што ја прави една од најпопуларните, но и најпребирливите вежби.

Канаѓанката Дона Џин Вајлд, која има 58 години, го собори светскиот рекорд за најдолго задржување на пленк кај жените. Таа во предизвикувачката поза издржа 4 часа, 30 минути и 11 секунди.

Вајлд решил да се обиде да го собори светскиот рекорд во пленк уште пред пензионирањето, додека работела како заменик-директор во средно училиште.

За успешно постигнување на рекордот, подлактиците и ножните прсти мора постојано да ја допираат земјата. Остатокот од телото мора да се подигне од земја и да се држи исправено.

„Лактите страшно ме болат“, изјави Дона Џин по завршувањето на предизвикот.

Додаде дека првите два часа поминале брзо, а последниот бил најголемиот предизвик.

„Во последните 30 минути бев фокусирана на дишењето. Морав да останам смирена и да се погрижам да не се тресам“, вели таа.

Оваа баба била мотивирана од 12 внуци кои дошле да ја гледаат и бодрат. Како некој кој страда од хронична болка во рацете и рацете, Дона Џин е навикната да истрае низ неволјите. Таа секој ден прави пленкови и до 3 часа, а за време на подготовките за обидот за соборување на рекордот вежбала по 6 часа дневно, поделени во два блока од по 3 часа.

„Пред 12 години го вклучив пленкот во мојата рутина за вежбање, кога го скршив зглобот, што значеше дека не можев да трчам или да кревам тегови бидејќи носев гипс. Сфатив дека пленкот е вежба која можам да ја правам. Се заљубив во неа“, објасни таа.

Remote video URL

Светскиот рекорд за најдолго држење на пленк за жени, со 4 часа, 19 минути и 55 секунди од 2019 година го држеше Канаѓанката Дејна Гловака. Кај мажите светскиот рекорд за најдолго држење пленк го држи Чехот Јосеф Шалек со 9 часа, 38 минути и 47 секунди.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Фит

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Најдоброто време од денот за вежбање: Го намалува ризикот од рана смрт за 61%

Read more

Зошто е поважно да одржувате кондиција, отколку да слабеете?

Read more

Колку јаглехидрати треба да консумирате дневно ако сакате да изгубите тежина?

Read more
 

Магазин

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Кој ќе ги наследи милионите на модната легенда Роберто Кавали?

Читај повеќе
  • filter

Северина или Ирина?

Читај повеќе

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Читај повеќе