Карамелизирано бело месо во слатко-кисел сос од пиво

Ова е еден од најубавите рецепти за бело месо бидејќи се крчка во вкусен сос од интересни состојки.

Белото месо е преполно со протеини и содржи навистина мал процент на масти, па затоа важи за едно од најздравите. Доста е лесно за подготовка бидејќи може да се пржи, пече, вари, похува... сите гурмани кои сакаат да експериментираат со храната треба да го пробаат овој совршен рецепт. Сѐ што е потребно да направите е да го испржите месото со крупно сечкан кромид, а потоа да додадете слатко-кисел сос од пиво. Потоа, нормално, да уживате.

Потребни состојки:

 • 3 пилешки стека
 • 100 гр брашно
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 40 гр путер
 • сол
 • бибер

за сосот:

 • 50 гр сенф
 • 1 лажица соја сос
 • 90 гр мед
 • ½ чаша пиво

Подготовка:

Стековите засечете ги во облик на дијамант (попречно и надолж), па посолете и побиберете. Валкајте го секое парче стек во брашно, па испржете ги од двете страни. Извадете ги од тавчето, таму ставете путер кој кога ќе се стопи додадете му ги крупно сечканиот кромид и толчениот лук. Пржете додека не омекнат, а потоа вратете го месото. Во сад измешајте сенф, пиво, мед и соја сос, па прелијте преку месото. Поклопете и оставете да се крчка 20 минути. Потоа послужете.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Рецепти

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Read more

Едноставен рецепт за босанска алва

Read more
Пилешко во сос од лук и мед

Рецепт на денот: Пилешко во сос од лук и мед

Read more

Десерт на денот: Чоколадни мафини со кафе

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Читај повеќе