Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Претседателот на Комитетот за одбрана Андреј Картаполов жестоко го нападна руското Министерство за одбрана. 

Тој побара јавно да се објават повистинити информации за ситуацијата на фронтот. 

„Русите треба да добијат повеќе информации за тоа што всушност се случува на првите борбени линии на воената операција на Москва во Украина“, рече генерал-полковникот, додавајќи дека министерството треба да престане да ги крие информациите од граѓаните.

Тој го повика и министерството да престане со лаги: „Нема повеќе лаги. Веќе разговаравме за ова“. 

Тој отиде дотаму што рече дека извештаите на Советското информативно биро за време на првите месеци од нацистичката инвазија на СССР во 1941 година биле многу поинформативни од овие денес.

„Во секој извештај велеа дека некаде се повлекуваме, некаде тврдоглаво ги одбиваме нападите на надреден непријател, некаде сме ги напуштиле населените места“, рече Картаполов, чии зборови беа објавени на Telegram. 

„Извештаите на Министерството за одбрана практично не ја менуваат нивната содржина“, истакна Картаполов, предупредувајќи дека Русите „не се глупави“ и дека гледаат дека не им се дозволува ниту трошка од вистината.

реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Свет

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Read more

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Read more

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Read more

Неколку украински амбасади добиле„крвав пакет“ со животински очи

Read more
 

Вести

МВР: Немало закани, ниту напад кон полициски службеници во Арачиново

Читај повеќе

Украдено возило на Итната помош во Општата болница во Кочани

Читај повеќе

Дали Путин ќе ги искористи мировните преговори за обнова на армијата?

Читај повеќе

Претставен новиот нуклеарен бомбардер B-21 на американската армија

Читај повеќе

Магла на Стража

Читај повеќе

Падна нов договор за цената на руската нафта

Читај повеќе

Колку украински војници во моментов се обучуваат во ЕУ?

Читај повеќе

Стојковски: Долгот кон приватните превозници е наследен

Читај повеќе

Облачно со слаб до умерен ветар

Читај повеќе