Казна затвор за кавадарчанецот кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот Јанчев

Казна затвор доби кавадарчанецот З.Б., кој ја загрозил сигурноста на градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, потврдија за МИА од Основниот суд во Кавадарци.

– Основен суд Кавадарци известува дека денеска, 22.09.2022 година, по одржаната главна јавна и усна расправа по Кривичниот предмет К.бр.191/22 кон обвинетиот З.Б. од Кавадарци за кривично дело Загрозување на сигурноста од член 144 став 4 од КЗ, судот донесе пресуда со која обвинетиот го огласи за виновен и му изрече казна затвор во траење од 8 месеци, се вели во известувањето.

Основното јавно обвинителство Кавадарци претходно оформи предмет и поведе постапка против едно лице за кривично дело Загрозување на сигурноста според член 144 став 4 од Кривичниoт законик. Лицето, преку коментар на социјалната мрежа Facebook, упатило закана кон актуелниот градоначалник на Кавадарци дека „нема да умре од болест или старост“.

Според обвинителството, осомниченото лице претходно било осудувано за повеќе кривични дела за закани кон градоначалникот и неговото семејство. Обвинителството на 22 август соопшти дека по предлог на надлежниот јавен обвинител, судијата на претходна постапка му определил мерка куќен притвор во траење од 8 дена на оосомничениот.

Тагови
реклама

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Read more

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Збогум Pro Max, Apple воведува нова класа на телефони

Read more

Ретро е во мода: Citroën го претстави новото лого

Read more

Хроника

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Read more

Татко осомничен за убиство на тримесечно бебе во Скопје

Read more

Кривична за скопјанка која со измама зела кредит во банка

Read more

Судска медицина: Доколку Денис Тот немал повреда на ‘рбетниот мозок, би имал поголеми шанси да преживее

Read more
 

Вести

Русија тврди дека нема да бара екстрадиција на оние кои ја напуштија земјата за да избегнат мобилизација

Читај повеќе

Во Куманово утре почнуваат 25. Денови на комедија

Читај повеќе

Извештај на ОЕЦД: Околу 700.000 Македонци живеат надвор од државата

Читај повеќе

Кај тетовско Желино возило излета во Вардар, се трага по луѓето

Читај повеќе
  • play_arrow

Младите Иранки се кренаа против старците „заглавени во времето“ - на повидок револуција

Читај повеќе

Левица: Додека Лимани се луксузира, работниците четири месеци не зеле плата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Путин реагира додека Лукашенко му држи лекција дека Русите му бегаат

Читај повеќе

Објавена детална анализа: Колку е голема руската, а колку украинската армија?

Читај повеќе

Саботажа или дефект: Никој не знае како се оштети гасоводот Северен поток 

Читај повеќе