Кејот на Вардар имал калдрма...

Обраснат со вегетација и затрупан со земја, кејот на Вардар среде Скопје крие калдрма која конечно излегува на виделина.

Откако на Град Скопје му текна да го исчисти кејот на реката која ја дели на два дела македонската престолнина, отстранувањето на натрупаниот слој земја и густата вегетација откри убава калдрма од мали коцки, заборавена којзнае од кога.

Екипи на Комунална хигиена изминативе неколку дена работат на расчистување на заборавениот кеј. Скопјани ќе си ја добијат назад калдрмата која го краси кејот на Вардар по која конечно ќе можат да пешачат откако со години беше обрасната и затрупана.

Веројатно помладите генерации скопјани не ни знаат за оваа патека.

Ова чистење не треба да биде инцидентно, туку во иднина да не се дозволи патеките на кејот повторно да се затрупаат.

Делува небаре е археолошка ископина.

Фото: Град Скопје

реклама

Хороскопски знаци кои важат за најдобри во секс

Read more

Вакцината нема да биде семоќна, маски ќе носиме со години

Read more

Шест ритуали што жените задолжително ги прават пред да имаат секс

Read more

Видео од деветгодишниот Хабиб во борба со мечка го одушеви интернетот

Read more

Македонија

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Read more

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Read more

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Read more

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Аеродром убедливо води по број на активни случаи во Скопје

Читај повеќе

Болтон: Ако Трамп победи, САД ќе го напуштат НАТО

Читај повеќе

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, Ердоган повика на бојкот на француските производи

Читај повеќе

Дневен КОВИД биланс: 247 новозаразени и 15 починати

Читај повеќе

Нови простории за тестирање од COVID-19, најави Караџоски

Читај повеќе

Повеќе од 60 милиони Американци веќе гласаа на изборите

Читај повеќе

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Читај повеќе

Караџоски: 80% од регистрираните случаи со COVID-19 се асимптоматски

Читај повеќе