Хаос во Реџана, дури 21 фудбалер заразен со COVID-19

Вкупно 27 лица од италијанскиот клуб излегле позитивни на тестирањета од кои дури 21 се фудбалери.

По Џеноа, короната со голем замав го нападна и второлигашот Реџана. Вкупно 27 лица се позитивни од кои 21 фудбалер и 6 членови на стручниот штаб. Досега тоа е најголема бројка на позитивни во еден клуб во Калчото, надминувајќи ја и Џеноа на Горан Пандев каде неодамна имаше вкупно 22 (17 играчи и 5 тренери).

Меѓу позитивните е и стратегот Масимилијано Алвини, како и неговиот прв помошник Монтањоло.

Со оглед на тоа што наездата на позитивни почна од средата, натпреварот на Реџана против Читадела, закажан за изминатиов викенд, беше одложен. Но, наредниот викенд нема да може по вторпат да одложат натпревар, па според правилата ќе мора да состават тим со останатите играчи плус оние од младинскиот тим. Тоа значи дека Салернитана би требало да има лесна задача в сабота.

Тимот од Реџо Емилија сезонава се натпреварува во Серија Би првпат по сезоната 1998/99 кога испадна. Претходно беше дел и од Серија А.

реклама

За температура од 37,2°C не земајте „парацетамол“

Read more

Елен Пејџ: Јас сум трансродово лице, викајте ме Елиот

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Фудбал

Венгер ја одбил Србија за селектор

Read more

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Read more

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Read more

Конте: Сѐ уште сме во игра

Read more

Спорт

Венгер ја одбил Србија за селектор

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите голови од Серија А за ноември

Читај повеќе

Шкендија со петарда ги почести „Лавовите“

Читај повеќе
  • play_arrow

Конте: Сѐ уште сме во игра

Читај повеќе

Зидан: Шанси имавме, топката не сакаше да влезе

Читај повеќе
  • play_arrow

Колку би вределе најголемите фудбалски легенди во 2020 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Која е приказната зад необичната прослава на голот на Гризман?

Читај повеќе
  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе