Хелсиншки предупредува: Промената на личните документи се коси со човековите права

Околу еден милион граѓани нема да можат да го уживаат своето уставно и основно човеково право на слободно движење, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права, со оглед на тоа што до 12 февруари граѓаните треба да ги заменат личните документи поради промена на името на државата, а согласно обврската преземена со Договорот од Преспа.

Од Хелсиншкиот комитет истакнуваат дека огромен број граѓани не успеаја да извадат нови патни исправи до овој датум, а со стари патни исправи ќе останат и бројни македонски државјани коишто се во странство и нема да можат да се вратат дома.

„Едните се заробени во сопствената држава, а другите нема да можат да се вратат. Ваквата неорганизираност влијае на илјадници наши сограѓани и доведува до елементарно прекршување на правата на граѓаните кои од различни причини имаат потреба да излезат од границите на државата. Постапките за вадење на лични документи во овој момент се долги, хаотични и освен повреда на достоинството предизвикуваат реална штета од материјална и од нематеријална природа“, велат од Хелсиншки.

Поради тоа, Хелсиншкиот комитет смета дека институциите на државата се однесуваат крајно понижувачки кон своите граѓани и тоа не само заради целиот хаос околу вадењето на документите, туку и во однос на прекршувањето на уставните права на граѓаните.

Хелсиншкиот комитет за човекови права бара надлежните институции во најбрз можен рок да изнајдат соодветни решенија и да ја амортизиираат штетата што им ја предизвикуваат на граѓаните.

Министерство за внатрешни работи, како што се наведува, треба веднаш за ја реорганизира својата работа и да обезбеди услови за вадење на биометриски патни исправи, лични карти во разумен рок.

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more

Во Египет откриен најстариот поплочен пат во светот, се знае и за што се користел

Read more

Македонија

Без струја Ѓорче Петров и Карпош

Read more

Променливо облачно и релативно топло

Read more

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Read more

Времето утре променливо облачно и топло

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Илјадници Бразилци на улица, Болсонаро во дрес го вееше израелското знаме

Читај повеќе

ЕУ се мачи да набави оружје и муниција

Читај повеќе

Без струја Ѓорче Петров и Карпош

Читај повеќе

Променливо облачно и релативно топло

Читај повеќе

Паднаа цените на нафтата

Читај повеќе

МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Читај повеќе

Времето утре променливо облачно и топло

Читај повеќе

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Читај повеќе

Отстранета граната од Првата светска војна

Читај повеќе