Хомер Симпсон се менува по 34 години

По 34 години емитување и повеќе од 750 епизоди од анимираната серија „Симпсонови“ (The Simpsons), има значителна промена кога станува збор за ликот на Хомер.

Хомер, кој важи за патријархален татко, во една од епизодите на 35-та сезона признава дека времињата се промениле и дека повеќе нема да го дави син му Барт.

Една од најчестите ситуации, во која Хомер вика и го гуши своето најстаро дете, стискајќи му го вратот толку силно што Барт го плази јазикот, заминува во минатото.

Новото издание на една од најпознатите анимирани серии ја покажа својата подготвеност да продолжи да се движи во согласност со културата што го опкружува, а Хомер повеќе нема да биде насилен татко.

И покрај тоа што е една од најпрепознатливите карактеристики на динамиката татко-син на Хомер и Барт, заплетот честопати беше критикуван поради неговата бруталност.

Меѓутоа, во третата епизода насловена „McMansion & Wife“, Хомер изјавува дека го променил своето однесување кога тој и неговата сопруга Марџ го посетуваат нивниот нов сосед, Тајер. Кога Хомер се претставува и се ракува, новиот лик забележува колку е цврст стисокот на Хомер.

„Гледаш, Марџ, се исплатеше што го давев детето. Само се шегувам, веќе не го правам тоа. Времињата се сменија“, рекол тој.

URL

Епизодата првпат се емитуваше на 22 октомври, но гледачите почнаа да разговараат за оваа сцена дури неколку дена подоцна. Повеќето обожаватели со ентузијазам ја прифатија промената на ликот. Инаку, последен пат Хомер беше прикажан како го дави Барт во 31-та сезона, која се емитуваше во 2019 и 2020 година.

реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Зошто има сè поголем број случаи на рак на пенис низ светот?

Read more

Кога Данела ќе плива во Вардар?

Read more

Филм & ТВ

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Read more

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Read more

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Искрен трејлер за Godzilla x Kong: The New Empire

Читај повеќе
  • play_arrow

Трејлерот за воениот филм со Кејт Винслет ги одушеви фановите: Таа жена нема лоша улога

Читај повеќе

Џони Деп има нова љубов: Си најде среќа со 33 години помлада руска манекенка

Читај повеќе
  • play_arrow

Шоу на Шакира на финалето од Копа Америка: Изведбата вклучуваше ВИ елементи

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше Бренда во првата епизода од „Беверли Хилс“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Почина Шенон Доерти, ѕвездата на „Беверли Хилс“

Читај повеќе
  • filter

Скарлет Јохансон се прошета на црвениот тепих во хит летен модел

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлерот за долго очекуваниот Gladiator II

Читај повеќе