Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Хоормонскиот дисбаланс е проблем со кој се соочуваат многу жени, а неговото детектирање обично следи по низа други неуспешни „потраги“ по изворот на проблемот.

За воспоставување хормонска рамнотежа важен е внесот на здрави масти, контрола на апетитот, избегнување штетни хемикалии, уредно спиење и вежбање кое помага во регулација на телесната тежина, ослободување од стрес и подобрување на имунолошкиот систем, вели д-р Љиљанка Михајловиќ, специјалист по интерна медицина

Хормоните се органски соединенија кои дејствуваат во мали количини и влијаат на регулација на основните метаболистички процеси во организмот, обезбедувајќи раст и развој на различни ткива и на целиот организам. Улогата на хормоните е метаболистичка, продуктивна и репродуктивна. Зборот хормон значи да се „покрене“, „надразни“, „поттикне“.

Ендокрините жлезди лачат хормони. Најмало пореметување во функцијата на овие жлезди може да ја наруши хормонската рамнотежа и да доведе до заболување. Во нашето тело се случуваат хормонски промени, но кога ќе дојде до неурамнотежено дејство на хормоните кое има за последица нарушување на здравјето, тоа го нарекуваме хормонски дисбаланс. Причините за хормонски дисбаланс се пореметувања предизвикани од комбинација на повеќе фактори, како што се генетика, стрес, прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, алергија на храна и проблеми со цревата, токсични материи, објаснува д-р Михајловиќ.

Како да го решите хормоналниот дисбаланс на природен начин, слушнете во сведоштвото на Никол Колтер од блогот More Salt Please.

Remote video URL
реклама

Здравје

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Read more

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Read more

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Магазин

Неверојатни факти за животот во Шведска

Читај повеќе

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Читај повеќе

Секс секој ден, дали е тоа нормално?

Читај повеќе
  • filter

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Џинови во реалниот свет за кои тешко ќе верувате дека навистина постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Хоакин Феникс и Руни Мара станаа родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се најбогатите славни личности во изминатата деценија?

Читај повеќе

Среќни во љубовта: Ѕвездите им се наклонети токму на овие хороскопски знаци

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Печени кременадли

Читај повеќе