Храна која го чува вашиот имунитет во зима

Во сезона на настинки, грип и коронавирус, мора да внимаваме на нашата исхрана. Прочитајте кои намирници го чуваат здравјето на имунолошкиот систем во зима.

Цитрусно овошје

Цитрусното овошје е богато со витамин Ц, па се препорачува да јадете портокали, лимони и цитрони.

Печурки

Печурките содржат витамин Б, рибофлавин и селен.

Селенот е хранлива материја која ја внесуваме преку храната. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои имаат ниско ниво на селен во организмот се подложни на вирусни инфекции.

Ферментирана храна

Јадете повеќе кисели краставички, маслинки и јогурт за да го одржите нивото на добри бактерии во вашите црева и да го зголемите производството на антитела.

Црвена пиперка

Содржи два пати повеќе витамин Ц отколку цитрусното овошје, а исто така е одличен извор и на бета каротен.

Брокула

Брокулата е богата со витамин А, Ц и Е, минерали и антиоксиданси.

Лук

Лукот содржи низа хранливи материи што го зајакнуваат имунитетот.

Сладок компир

Овој вид на компир е полн со бета каротен кој телото го претвора во витамин А и го зајакнува имунолошкиот систем.

Спанаќ

Спанаќот е полн со витамин Ц, бета каротен и антиоксиданси.

реклама

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Здравје

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Read more

Циметот е здрав, но не се препорачува за секого

Read more

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Read more

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Читај повеќе
  • play_arrow

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Читај повеќе

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Читај повеќе
  • play_arrow

Бразилска убавица: Изабел Гулар

Читај повеќе
  • filter

Идеја за десерт: Лава колач

Читај повеќе
  • play_arrow

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Читај повеќе

Зошто секое утро треба да пиете маслиново масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Читај повеќе