Храна која треба да ја избегнувате за појадок

Инстант овесната каша е најлошиот избор за појадок. Но, уште полошо е да испиете кафе и да не појадувате ништо.

Кои намирници се лош избор за појадок?

Овесни снегулки

Содржат многу шеќери и јаглехидрати, а тоа може да доведе до скок на шеќерот во крвта и да предизвика промени во расположението. Има решение - бирајте овесни снегулки кои се богати со растителни влакна и без шеќер.

Шолја кафе

Избор на оние кои не чувствуваат глад наутро. Кофеинот ќе ви даде енергија некој период, но нема да ве засити. Со додавање шеќер или цимет додавате уште повеќе калории, но не внесувате протеини или влакна.

Чаша сок

Ова не е појадок, особено ако не станува збор за природно цеден сок. Ќе чувствувате глад до ручекот.

Инстант овесна каша

Ја преливате со врела вода и ја оставате 5 минути? Звучи добро, но не е корисно. Во составот на инстант овесната каша има многу малку растителни влакна.

Леб и путер

Ова е добра идеја за појадок, но треба да изедете уште нешто за да останете сити. Исто така, лебот треба да има семки, а путерот да има доволно протеини.

Јогурт со намалена масленост

Овој вид јогурт не е добар избор за појадок бидејќи нема да ви даде доволно енергија. Нутриционистите препорачуваат да консумирате од 250 до 400 калории наутро. Во јогуртот додајте малку овес и свежо овошје.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Здравје

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Read more

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Осум видови храна што ќе го заштитат здравјето на очите

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе