Храна против воспаленија што треба да ја јадеме секој ден

Иако никој не може со сигурност да каже дека ќе доживее 100 години, има многу научни студии кои покажуваат како исхраната е поврзана со долговечноста.

Конкретно, бројни студии докажаа дека антиинфламаторната храна игра важна улога во зголемувањето на шансите за долг и здрав живот.

Оваа храна содржи соединенија кои го намалуваат воспалението во телото. Иако сите антиинфламаторни намирници се корисни, постои една која диететичарите препорачуваат да ја јадеме секој ден доколку сакаме да живееме до 100 години.

Зеленчукот, овошјето, интегралните житарки, гравот, мешунките, рибата и маслиновото масло се антиинфламаторна храна. Сепак, диететичарката Сузан Бауерман го издвојува зелениот лиснат зеленчук и им препорачува на луѓето да го јадат секој ден.

„Зелениот лиснат зеленчук како спанаќот, кељот, блитвата, сенфот и зелената салата се на врвот на мојата листа. Многу луѓе не јадат доволно од овие намирници, а тие се исклучително богати со хранливи материи. Тие се извор на фитонутриенти како и бета-каротен, кој телото кога е потребно, го претвора во витамин А. Исто така, содржи минерали како калциум, магнезиум, калиум и влакна и е извор на вода“, објасни таа за The Parade.

Научните студии ја поддржуваат врската помеѓу редовното консумирање лиснат зеленчук и долговечноста. Едно истражување покажа дека луѓето кои јадат една до две порции зелен лиснат зеленчук на ден се 11 години помлади од луѓето кои не ги јаделе редовно.

Бауерман забележува дека лиснатиот зеленчук е неверојатно лесен за внесување во оброците бидејќи може да се јаде како салата, да се додаде во супи, чорби и тестенини. Може да биде дел од јадења со омлети и јајца или да се меша со овошје, млеко со малку маснотии и протеински прав во здраво смути.

Покрај секојдневното консумирање на лиснат зеленчук, диететичарката Лина Бегдаче препорачува екстра девственото маслиново масло да биде основно масло за готвење. Таа советува и мрсна риба од див улов двапати неделно.

„Цврсто верувам во медитеранската исхрана, која е полна со антиинфламаторна и антиоксидантна храна, која вклучува маслиново масло и риба. Медитеранската исхрана е поврзана со помал ризик од хронични болести, подобро ментално здравје и отпорност на стрес, што е важно за подобрување на квалитетот на животот“, истакна Бегдаче.

Како што антиинфламаторната храна може да додаде години на вашиот живот, така и воспалителните намирници може да го скратат. Затоа е многу важно да се намали внесот на ултраобработена храна.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Здравје

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Read more

Зошто не треба да јадеме после 20 часот?

Read more

Што го предизвикува икањето?

Read more

Храна богата со магнезиум што ќе се вклопи во сечие мени

Read more
 

Магазин

Дали треба да го галите вашето куче додека јаде?

Читај повеќе
  • filter

Македонските медиуми и споменикот на Волкот во Белград

Читај повеќе

Најкрцкави компири од рерна според Џејми Оливер

Читај повеќе

Кога и што е најдобро да појадуваат луѓето со дијабетес тип 2?

Читај повеќе

Кој има поголема корист од вежбањето - мажите или жените?

Читај повеќе

Вечната контроверзност на Хаваи пицата со ананас

Читај повеќе

Бурек економија

Читај повеќе

Лесен трик што ќе ги држи глувците надвор од подрумот, поткровјето или кујната

Читај повеќе

Што значат вашите секс соништа?

Читај повеќе