Храна што редовно треба да ја јадете против лош холестерол

Зголеменото ниво на холестерол негативно влијае на здравјето на срцето и го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести.

Постојат бројни фактори кои влијаат на нивото на холестерол, а исхраната секако е еден од нив.

Вклучувањето на здрава храна во секојдневната исхрана игра клучна улога, а редовното внесување на оваа храна може да придонесе за намалување на лошиот холестерол (LDL).

Мешунки

Мешунките, како што е леќата, играат важна улога во одржувањето на здравото ниво на холестерол. Тие содржат растворливи влакна кои управуваат со холестеролот така што се врзуваат за честичките на холестеролот во дигестивниот систем и ги отстрануваат од телото пред да почнат да циркулираат во крвта.

Печурки

Печурките содржат мешавина од моќни врски како бета-глукан и хитин, кои помагаат да се намали лошиот холестерол додека потенцијално го зголемува добриот холестерол. Според мета-анализата објавена во American Journal of Medicine, по евалуација на седум студии, резултатите покажале дека консумирањето печурки може да има корисни ефекти врз нивото на HDL и LDL холестеролот, пренесува Eat This, Not That.

Масна риба

Масните риби, како што се сардините и скушата, може да имаат својства за намалување на холестеролот бидејќи содржат посебен вид на омега-3 EPA (еикозапентаенонска киселина) и DHA (докосахексаеноична киселина).

Јачмен

Јачменот е добар извор на диетални влакна, витамини и минерали, особено корисен за здравјето на срцето, варењето и одржувањето на урамнотежена исхрана.

Боровинки

Боровинките се познати како овошје кое го намалува нивото на холестерол благодарение на нивната висока содржина на растворливи влакна и антиоксиданси. Растворливите влакна во боровинките помагаат да се намали количината на LDL холестерол во крвотокот. Исто така, антиоксидансите во боровинките, како што е антоцијанот, ја спречуваат оксидацијата и акумулацијата на холестеролот во ѕидовите на артериите.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Здравје

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Read more

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Read more

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Read more

Алерголог советува кога да почнете да земате лекови за сезонска алергија

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе