УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ ФАЈНЛФОР 2023 - ХОЛАНДИЈА

Хрватска на Лалињата им прекина низа долга 23 години

Со синоќешната победа во полуфиналето од Лигата на нации во Ротердам репрезентацијата на Хрватска ѝ сруши силна традиција на Холандија.

Натпреварот се играше на стадионот „Де Кујп“, а Холанѓаните не го имаа одбрано туку-така. Имено, на овој стадион „Лалињата“ немаа пораз неверојатни 8.281 ден, или поедноставно - 23 години.

Дека традицијата не игра на теренот, и дека постои за да биде срушена, се погрижија „Ватрените“ кои, иако на продолженија, сепак успеаја да триумфираат. Не само што ја го срушија митот за непобедливоста на Холандија на „Де Кујп“, туку и им ги скратија надежите за триу,мф во Лигата на нации на домашен терен. Холандија е организатор на фајнлфор турнирот.

Последен пат кога Холандија загуби на овој стадион беше на 11 септември 2000 година во квалификациите за Мундијалот 2002 во Јужна Кореја и Јапонија. Тогаш Португалија славеше со 2:0, а Холандија одигра очајни квалификации и не се пласираше на завршницата.

Дека и самите играчи биле свесни за статистиката, говори изјавата на Френки де Јонг:

„Бевме свесни за таа статистика. Штета што е готово, но мораше еднаш да се случи. За жал, тоа беше вечерва“.

реклама

Неделен хороскоп од 26 февруари до 3 март: Голема трансформација за еден знак

Read more

Како се чисти загорено дно на пегла со таблета парацетамол?

Read more

Починат маж пронајден на улица во Скопје

Read more

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Фудбал

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Read more

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Read more

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Read more

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Read more
 

Спорт

Полска падна, кошаркарите се вратија во игра за пласман на ЕвроБаскетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Преиначена најголемата казна во историјата на Премиер лигата

Читај повеќе

Борнмут го праќа во историја препознатливото лого со долга коса

Читај повеќе

Никој не може да го запре Интер - дали трката по Скудетото е завршена?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 најдобри дебитантски сезони во историјата на фудбалот

Читај повеќе
  • play_arrow

Јокиќ со нов фантастичен подвиг во НБА

Читај повеќе
  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе