Километарски колони во Тексас: Се дели храна на луѓето кои останаа без работа

Б.С.Б.
/ 23.11.2020 / 14:21

Минатиот викенд во Тексас беа поделени повеќе од 270.000 килограми храна, вклучително и 7.280 мисирки за Денот на благодарноста. Граѓаните со автомобили пристигаа за да добијат бесплатни пакети храна бидејќи останаа без работа и без примања поради пандемијата.

Се претпоставува дека околу 5.800 семејства синоќа примија помош во вид на месо, зеленчук, овошје и други намирници, доволно за 20 оброци.

Ана Куријан од хуманитарната организација Банка за храна во Тексас изјави дека се зголемени барањата за помош поради пандемијата, а со оваа акција започнаа уште во март. Таа вели дека особено им е тешко на семејствата со деца.

Многу жители на Тексас останаа без работа, а повеќето од нив не можат да ги платат сметките за лекување бидејќи немаат здравствено осигурување.

реклама

Свет

Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Read more

Во Русија почна тестирањето на вакцината Sputnik V Light

Read more

Животот во Австралија постепено се враќа во нормала

Read more

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Read more

Нови видеа

play_arrow

Како Евертон потроши 500 милиони фунти и стана полош од претходно?

Read more
play_arrow

Компилација од најдобрите фејлови за изминатата недела

Read more
play_arrow

Кои би биле добитници на Златна топка во следните седум години?

Read more
play_arrow

Најсмешната свадбена фејл компилација за 2021

Read more
play_arrow

Вежби за долг скок

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со „Tenet“

Read more
play_arrow

Гледајте го „The Trial of the Chicago 7“ бесплатно на YouTube

Read more
play_arrow

Како да го наместите вашиот Facebook Feed да се појавува хронолошки?

Read more
play_arrow

Прв трејлер за долго очекуваниот „Mortal Kombat“

Read more
play_arrow

Седум играчи кои направија разлика веднаш по трансферот

Read more
play_arrow

Како да снимате телефонски разговор на iPhone?

Read more
play_arrow

Вежбате исто, а престанавте да слабеете? Ова е решението

Read more