Кина и Иран им порачаа на САД: Оставете го народот да дише

Кина и Иран денеска го осудија расизмот и полициската бруталност во САД.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Џао Лиџијан изјави дека протестите во повеќе американски градови уште еднаш покажуваат на расна дискриминација во САД, на сериозни проблеми од насилните полициски мерки и на итноста за решавање на тие проблеми.

Тој го спореди насилството во САД со минатогодишното насилство во Хонгконг, како реакција на ширењето на влијанието на Пекинг.

Џао истакна дека одговорот на САД на демонстрациите против полициската бруталност е „училишен пример на нивните двојни стандарди“ што ги применуваат во светот.

– Зошто САД ги третираат како херои заговорниците на насилство и така наречената независност на Хонгконг, а ги нарекуваат бунтовници тие што го осудуваат расизмот, посочи Џао.

Тој додаде дека Кина се надева оти САД ќе ги зачуваат и гаранитираат правата на етничките малинства.

И Иран денеска ја повика Владата и полицијата на САД да го запрат насилството врз сопствениот народ во реакцијата на протестите што избија по убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата.

– До американските претставници и полицијата. Запрете го насилството против сопствениот народ и дозволете да дише, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави.

Тој испрати и порака до Американците, во која истакнува дека „светот стои зад нив“.

– Смртта на Флојд предизвика протести ширум САД, но и во светот откако беше објавена снимка како полицаец со колено го притиска Флојд на вратот речиси девет минути, додека тој предупредува дека не може да дише.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе