Кина на прво место по уапсени новинари во 2019 година

Вашингтон, 11 декември 2019 (МИА) – Одборот за заштита на новинарите Committee to Protect Journalists (CPJ) во денешниот објавен извештај наведе дека годинава во Кина се уапсени најмалку 48 новинари, со што земјата е на прво место наместо Турција.

Најмалку 250 новинари се уапсени ширум светот во текот на годината, што е за пет помалку од минатата година. Но, во Кина е уапсен еден новинар повеќе од минатата година.

– Бројот на уапсени новинари постојано расте откако претседателот Си Џинпинг ја зацврсти политичката контрола над земјата и покрена жестока контрола над медиумите, се наведува во извештајот.

Во извештајот посебно се истакнува провинцијата Синџианг, каде еден милион припадници на муслиманските етнички групи се интернирани во логори, што „доведе до апсење на десетици новинари, меѓу кои некои претходно беа во затвор поради нивната работа“.

Во Турција годинава се уапсени 47 новинари, додека минатата година беа лишени од слобода 68. Додека во Саудиска Арабија и Египет се уапсени 26, во Еритреја – 16, во Виетнам – 12 и во Иран – 11 новинари.

– Авторитаризмот, нестабилноста и протестите годинава доведоа до зголемување на бројот на уапсени новинари на Блиски Исток, се посочува во извештајот на CPJ.

Околу осум проценти од затворените новинари се жени, што е пад во однос на 2018 година кога затворени новинарки беа 13 отсто.

Според CPJ новинарите најчесто завршуваат во затвор поради текстови за политика, човекови права и корупција. 

реклама

ДИК: Членовите на избирачките одбори ќе добијат за 100% повисок надоместок

Read more

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Read more
Кривична за двајца кичевци за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Кривична за двајца кичевци за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Read more

Велосипедисти завршија во болница по судир на Кеј во Скопје

Read more

Свет

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Read more

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Read more

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

Read more

На Кипар сослушан сопственикот на бродот што го пренел амониум нитратот во Бејрут

Read more

Вести

200 нови случаи на коронавирус од 1.828 тестирања

Читај повеќе

Поскапувањето на струјата ќе осигура инвестиции во обновливи извори, вели Ковачевски

Читај повеќе
  • play_arrow

Полицијата со солзавец ги растера демонстрантите во Бејрут

Читај повеќе

Прилеп одбележа 19 години од загинувањето на 10-те бранители кај Карпалак

Читај повеќе

Приведени сопственик на угостителски објект и десет жени во гостиварскo

Читај повеќе

Медицински техничар од Шведска во поддршка на колегите на Инфективна клиника

Читај повеќе

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист, возачот на автомобилот побегнал од местото на несреќата

Читај повеќе

Повторно протест ако не се укине одлуката за превоз на 50 проценти во автобусите

Читај повеќе