Киш лорен со спанаќ и печурки

Киш лорен е некој вид на пита, а се прави од состојки кои сите ги сакаат. Пробајте го овој рецепт со спанаќ и печурки.

Рецептот за киш лорен ни доаѓа од Франција и е всушсност солена пита која се прави од печиво со кора, со фил од сланина, шунка, павлака и јајца. Ова се основните состојки за оваа популарна пита, а денес постојат милион различни рецепти, па во филот можете да додадете состојки по ваша желба.

Ние предлагаме да го пробате рецептот за киш лорен со спанаќ и печурки, за кој сигурни сме дека ќе ви се допадне.

Потребни состојки:

 • 6 јајца
 • ½ лажичка пипер
 • ½ лажичка лук во прав
 • ½ лажичка кромид во прав
 • ½ лажичка сув магдонос
 • 125 мл павлака за готвење
 • 100 гр моцарела
 • 500 гр лиснато тесто

за филот:

 • 200 гр печурки
 • ½ кромид
 • 3 грста беби спанаќ
 • 1 лажичка лук
 • 1 лажичка мелена пипер
 • 2 лажици путер
 • 2 гранчиња мајчина душица
 • сол
 • бибер

Подготовка:

Во тавче растопете го путерот, па додадете го исечканиот кромид. Кога ќе омекне, додадете ги сечканите печурки, а по неколку минути и толчен лук, мајчина душица и мелена пипер. Добро измешајте, па посолете и побиберете. Додадете го спанаќот и сè убаво измешајте. Оставете го на шпорет неколку минути, па тргнете го на страна.

Изматете ги јајцата со павлаката за готвење, па додадете рендана моцарела. Потоа додадете ги зачините и сè добро измешајте.

Развлечете го лиснатото тесто, па убаво притиснете го во калапот. Истурете го едниот, па другиот фил и печете во загреана рерна на 180°C околу 20-25 минути.

Тагови
реклама

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Скопје за време на Прва светска војна

Read more

3 едноставни чекори како да ослабите 10 килограми

Read more

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Read more

Рецепти

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Read more

За гурмани во кујната: Пица бурито

Read more

Рецепт на денот: Копани со брокула во сос од павлака и сенф

Read more

Неколку трикови за идеални пржени лепчиња

Read more
 

Магазин

 • play_arrow

Скопје за време на Прва светска војна

Читај повеќе
 • play_arrow

Претставена првата подводна вендинг машина за слатки, валутата е забава

Читај повеќе

Тајна состојка во пржениот кромид за трипати повкусни јадења

Читај повеќе

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Сензационално издание на шведската убавица Елса во Кан

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Читај повеќе

Постојано сте гладни? Телото всушност ви испраќа сигнал итно да промените една навика

Читај повеќе

Кој полесно се откажува од цигари - мажите или жените?

Читај повеќе
 • play_arrow

За гурмани во кујната: Пица бурито

Читај повеќе