Коалицискиот договор меѓу Заев и Ахмети пред највисоките партиски органи на СДСМ и ДУИ

Највиските партиски тела на СДСМ и на ДУИ денеска треба да го потврдат договорот за формирање владина коалиција што вчера го постигнаа лидерите на двете партии Зоран Заев и Али Ахмети.

СДСМ ќе одржи седница на Централниот одбор вечер во 20 часот, а претходно се очекува да се состанат и членовите на Извршниот одбор.

Лидерот на партијата и мандатар Заев вчера во изјава за медиумите по средбата со Ахмети најави дека за постигнатиот договор ќе реферира пред највисоките органи на партијата, а ќе ги информира и партнерите од коалицијата „Можеме“, како и ДПА, кои ќе бидат вклучени во владината коалиција. Дел од коалицијата „Можеме“ се партиите Беса, Либерално-демократската партија, ДОМ и други.

ДУИ веќе најави дека за 18:00 часот во Тетово е закажан состанок на Генералниот совет на партијата на кој ќе се разговара за изборите на 15 јули, а Ахмети ќе информира за договорот за коалицирање со СДСМ. По состанокот најавена е изјава на Ахмети.

Освен дека Талат Џафери останува претседател на Собранието, засега официјално не се откриваат персоналните решенија за министерските места.

Мнозинството во Парламентот, со гласање за избор на староновиот претседател, се очекува да биде потврдено најдоцна до петок. Џафери се уште не се изјаснил кога ќе го закаже продолжението на конститутивната седница.

Медиумите неофицијално пишуваат за договорените министерски позиции во новата влада, но најголем дел се однесуваат на партиите од албанскиот блок. Засега не се знае кога Заев ќе го објави  персоналниот состав на новата Влада. Тој вчера соопшти дека промени ќе има и дека во новата Влада ќе нема министри без ресор.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Македонија

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Read more

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Во ковид-центрите има 160 слободни кревети, хоспитализирани 1.268 лица

Read more

Вести

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе