Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Лошата комбинација на храна може да доведе до болки во стомакот, надуеност, замор, гасови и непријатност.

Ако продолжите да консумирате погрешни комбинации на храна подолг временски период, тоа може да доведе до осип, хронични дигестивни проблеми и лош здив.

Исто така, комбинирањето на некомпатибилна храна може да ви ги отежне напорите за слабеење и/или одржување здрава телесна тежина. Кога станува збор за листата на оние видови храна кои не треба да се мешаат, се истакнуваат високопротеинските намирници, како и комбинациите на агруми со млеко кои можат да му наштетат на вашето варење.

Две високопротеински намирници

Јајцата и сувото месо се популарни намирници за појадок, но препорачливо е да се избегнува оваа комбинација. Овие две намирници се богати со протеини и се тешки за вашиот стомак. Ќе биде потребно повеќе време за да се сварат и двете. Прво треба да јадете лесни протеини, а потоа месо.

Цитрусно овошје и млеко

На млекото му е потребно подолго време за да се вари, а кога земате млеко и лимон или кое било цитрусно овошје заедно, млекото се коагулира. Ова може да доведе до чувство на „горење“ во желудникот.

Некои луѓе се и нетолерантни на лактоза, што значи дека не се способни да ја сварат лактозата присутна во млекото.

Млеко и банана

Комбинацијата на млеко и банана е тешка и одзема многу време за да се вари. Додека се вари храната, ќе се чувствувате уморни. Ако сакате да пиете милкшејк од банана, додадете прстофат цимет или морско оревче во прав за да го подобрите варењето.

Овошје со оброк

Овошјето лесно се вари, но може да потрае подолго кога се вари заедно со оброкот. Така, додека храната не се вари, овошјето се задржува и почнува да ферментира. Обидете се да избегнувате да јадете овошје со или веднаш по оброкот.

Сирење со ладен пијалок

Кој не сака пица со газиран сок? Колку и да звучи примамливо, оваа комбинација не е добра за вашето здравје. Треба да избегнувате да пиете ладен пијалок со јадења што содржат сирење, бидејќи комбинацијата може да доведе до тешкотии во апсорпцијата. Може да предизвика непријатност и абдоминална болка.

реклама

Голем неделен хороскоп: Близнаците добиваат „жолт картон“, Бикот конечно ќе ужива

Read more

Главниот украински разузнавач тврди: Путин има двојници, се менуваат по потреба

Read more

Се појавија снимки од злогласниот руски „нуклеарен воз“

Read more

Како е да се живее со осум жени?

Read more

Здравје

Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Read more

Белиот ориз е подеднакво лош за здравјето на срцето како и слатките

Read more

Шест причини зошто треба почесто да јадете наут

Read more

Кои видови на рак имаат највисока и најниска стапка на преживување?

Read more
 

Магазин

Кој е нормалниот крвен притисок во зависност од годините?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставен трик за ослободување од купот заплеткани кабли

Читај повеќе

Зошто треба да ѝ се вратите на мисионерската поза?

Читај повеќе
  • play_arrow

Украинците објавија упатства – што да направите во случај на нуклеарен напад

Читај повеќе

Белиот ориз е подеднакво лош за здравјето на срцето како и слатките

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Полнети пиперки потпечени со кашкавал

Читај повеќе

Шест причини зошто треба почесто да јадете наут

Читај повеќе

Кои видови на рак имаат највисока и најниска стапка на преживување?

Читај повеќе

Како е да се живее со осум жени?

Читај повеќе