Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Лошата комбинација на храна може да доведе до болки во стомакот, надуеност, замор, гасови и непријатност.

Ако продолжите да консумирате погрешни комбинации на храна подолг временски период, тоа може да доведе до осип, хронични дигестивни проблеми и лош здив.

Исто така, комбинирањето на некомпатибилна храна може да ви ги отежне напорите за слабеење и/или одржување здрава телесна тежина. Кога станува збор за листата на оние видови храна кои не треба да се мешаат, се истакнуваат високопротеинските намирници, како и комбинациите на агруми со млеко кои можат да му наштетат на вашето варење.

Две високопротеински намирници

Јајцата и сувото месо се популарни намирници за појадок, но препорачливо е да се избегнува оваа комбинација. Овие две намирници се богати со протеини и се тешки за вашиот стомак. Ќе биде потребно повеќе време за да се сварат и двете. Прво треба да јадете лесни протеини, а потоа месо.

Цитрусно овошје и млеко

На млекото му е потребно подолго време за да се вари, а кога земате млеко и лимон или кое било цитрусно овошје заедно, млекото се коагулира. Ова може да доведе до чувство на „горење“ во желудникот.

Некои луѓе се и нетолерантни на лактоза, што значи дека не се способни да ја сварат лактозата присутна во млекото.

Млеко и банана

Комбинацијата на млеко и банана е тешка и одзема многу време за да се вари. Додека се вари храната, ќе се чувствувате уморни. Ако сакате да пиете милкшејк од банана, додадете прстофат цимет или морско оревче во прав за да го подобрите варењето.

Овошје со оброк

Овошјето лесно се вари, но може да потрае подолго кога се вари заедно со оброкот. Така, додека храната не се вари, овошјето се задржува и почнува да ферментира. Обидете се да избегнувате да јадете овошје со или веднаш по оброкот.

Сирење со ладен пијалок

Кој не сака пица со газиран сок? Колку и да звучи примамливо, оваа комбинација не е добра за вашето здравје. Треба да избегнувате да пиете ладен пијалок со јадења што содржат сирење, бидејќи комбинацијата може да доведе до тешкотии во апсорпцијата. Може да предизвика непријатност и абдоминална болка.

реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more

Здравје

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Read more

И благите случаи со ковид може да доведат до проблеми со вниманието и меморијата

Read more

Најмоќниот природен лек за респираторниот тракт

Read more

Како бананите помагаат за поздрави црева и варење на храната?

Read more
 

Магазин

Прекраснa и непредвидливa: Откријте сѐ за жената Водолија

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Во Сахара падна снег и ги забели песочните дини

Читај повеќе

Трикови за чистење различни типови кади без абразивни хемикалии

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во американска новинарка среде јавување во живо

Читај повеќе

Болки по породувањето: Што ги предизвикува и како да ги ублажите?

Читај повеќе

Зошто остануваме во токсични врски: Ракот е лојален, Јарецот не губи надеж

Читај повеќе

Тестирајте се: Дали сте навистина фит?

Читај повеќе

5 начини како да ја расположите жената за секс 

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Скопски моден фестивал: Премиера на првата сезона во март

Читај повеќе