Кои се финалистите во изборот за Best Buy автомобил на годината?

Шест модели влегоа во потесен избор за наградата Autobest 2022, а повеќето од кандидатите се теренци/кросовери.

Жирито составено од 32 новинари од 32 европски земји ги прогласи финалистите на овогодинешниот „Best Buy“ автомобил на годината.

Тоа се Hyundai Bayon, Opel Mokka, Toyota Yaris Cross, Renault Arkana (Megane Conquest), новата Škoda Fabia и електричниот Dacia Spring.

Првите четири автомобили на листата припаѓаат на класата SUV/кросовери, што најдобро говори за актуелните трендови на европскиот пазар на автомобили, додека во потесниот круг се најде и еден исклучиво електричен модел, и тоа нискобуџетен. Покрај Dacia Spring, треба да се напомене дека и Opel Mokka е достапна со електричен погон.

За победникот, жирито ќе одлучува по уште еден циклус компаративни тестови на кандидатите, кои ќе се одржат на крајот на ноември на полигонот во близина на Виена. Името на Best Buy моделот за 2022 година ќе биде објавено во декември.

При одлучувањето ќе се оценуваат следните карактеристики: дизајн, удобност, леснотија на возење, вредност за парите и развој на продажно-сервисната мрежа.

Кој е вашиот омилен од шесте модели?

1. Hyundai Bayon

2. Opel Mokka

3. Toyota Yaris Cross

4. Renault Arkana (Megane Conquest)

5. Škoda Fabia

6. Dacia Spring EV

реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Авто новости

Колекција од соништата: Автомобили вредни над 40 милиони евра

Read more

BMW го претстави концептот XM

Read more

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Read more

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Колекција од соништата: Автомобили вредни над 40 милиони евра

Читај повеќе
  • filter

BMW го претстави концептот XM

Читај повеќе

Објавени седумте финалисти за Автомобил на годината

Читај повеќе

Lada – Porsche: Руско-германски проект кој никогаш не заживеа

Читај повеќе

Возачи, внимателно: Удобности во автомобилот од кои страдаат мочниот меур и простатата

Читај повеќе
  • play_arrow

Слушнете како звучи моќниот Bugatti Chiron Super Sport

Читај повеќе

Уморни зад волан сте смртно опасни како кога сте пијани

Читај повеќе

BMW со тизер ја најави следната генерација на тркачкиот M4 GT4

Читај повеќе
  • filter

Suziki го претстави новиот S-Cross

Читај повеќе