Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Неодамнешните истражувања покажаа дека најмалку 40 милиони жени веројатно ќе доживеат долгорочни здравствени проблеми предизвикани од породувањето.

Истражувањето, објавено во списанието The Lancet Global Health, откри големо оптоварување на постнатални состојби кои многу жени ги трпат со месеци, па дури и со години по породувањето. Целта на истражувањето беше да се разоткријат овие проблеми кои здравствениот систем треба повеќе да ги препознава, пренесува HuffPost.

Истражувањето ги истакнува најчестите проблеми со кои се соочуваат жените по породувањето.

Болка за време на сексуален однос (диспареунија), која влијае на повеќе од една третина од жените по породувањето (35%)

Болка во долниот дел на грбот (32%)

Анална инконтиненција (19%)

Уринарна инконтиненција (8-31%)

Анксиозност (9-24%)

Депресија (11-17%)

Болка во перинеумот (11%)

Страв од породувањето (6-15%)

Секундарна неплодност (11%)

Покрај нагласените, истражувањето опфати и неколку други здравствени проблеми кои можат да се појават, но се многу поретки.

Пролапс на карличните органи

Посттрауматско стресно нарушување

Нарушување на тироидната жлезда

Маститис

ХИВ сероконверзија

Оштетени нерви

Психоза

Венски тромбоемболизам

Перипартална кардиомиопатија

Сите овие проблеми може да имаат долгорочни социјални, економски и здравствени последици за жените и нивните семејства. Како што истакнаа авторите на студијата, овие проблеми во голема мера се игнорирани во клиничкото истражување, практика и политика, пренесува HuffPost.

реклама

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Read more

Карлсон: Американски шпиони ме следеа низ Москва, се сретнав и со Сноуден

Read more

Балканот е во мапата за „Руски свет“

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Здравје

Зошто често се будите уморни?

Read more

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Read more

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more
 

Магазин

Најточниот хороскоп за март: Кој знак сте во Словенскиот зодијак?

Читај повеќе

Зошто често се будите уморни?

Читај повеќе

Кога предозирањето со витамин Д може да биде фатално?

Читај повеќе

Главната грешка на нежното родителство што ја прават многу родители

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали седите правилно кога работите на компјутер?

Читај повеќе

Колку долго треба да трае тренингот ако можете да вежбате само за време на викендите?

Читај повеќе

Брз рецепт за песто паста со 5 состојки

Читај повеќе

Јапонија е пример како треба да се однесуваме со дрвјата во градовите

Читај повеќе

Повеќе од милијарда луѓе се дебели, зголемена е и стапката на дебелина кај децата

Читај повеќе