Кои се симптомите на рак на тенкото црево од кој боледуваше Тина Тарнер?

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 84-годишна возраст по долго боледување. Тарнер имаше неколку дијагнози, од кои едната е карцином на тенкото црево. Според Центарот за карцином, ракот на тенкото црево обично започнува во мукозата на тенкото црево и може да се прошири од дигестивниот систем во други делови на телото. Повеќето случаи на карцином на дебелото црево се развиваат во горниот дел од тенкото црево.

Статистиката покажува дека ризикот од карцином на тенкото црево е малку поголем кај мажите отколку кај жените, а скоро една третина од сите случаи се дијагностицирани кај пациенти над 65 години.

Лекарите предупредуваат дека голем број на пациенти не реагираат на симптоми навреме, што дополнително го отежнува дијагностицирањето и третманот.

Туморите во тенкото црево можат да го блокираат протокот на храна и да влијаат на варењето. Бидејќи туморот станува поголем, блокадите можат да предизвикаат болка во стомакот, гадење и повраќање. Исто така, туморот кој бавно крвари може да доведе до анемија.

Симптомите на карцином на тенкото црево честопати се нејасни и болеста е тешко да се дијагностицира. Малите тумори во рана фаза може да не предизвикаат видливи симптоми сè додека не се прошири карциномот, што го отежнува раното откривање.

Вообичаените симптоми на рак на тенкото црево вклучуваат:

  • болки во стомакот
  • ненамерно слабеење
  • слабост или замор
  • крв во столицата
  • абдоминален оток.
реклама

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Препознајте ги на време: Пет предупредувачки знаци што укажуваат на побрзо стареење

Read more
 

Магазин

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе
  • play_arrow

10 мистерии за Бермудскиот триаголник кои никој не може да ги објасни

Читај повеќе

Оригинален рецепт за мексикански палачинки

Читај повеќе

Расте бројот на млади пушачи во Германија

Читај повеќе

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Читај повеќе

Во кој хороскопски знак се раѓаат најголемите мајстори за манипулација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Свински кременадли во путер со лук

Читај повеќе

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Читај повеќе