Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Железото е еден од најважните елементи за здравје на организмот.

Од сите хранливи материи, железото е најчесто она што недостасува во организмот. Вегетаријанците и веганите треба да обрнат посебно внимание на количината на железо затоа што не јадат месо, а тоа е најдобриот извор.

Железото е од суштинско значење за црвените крвни клетки, ако не внесувате доволно количество железо во организмот, може да почувствувате некои непријатни последици, па дури и да се развие анемија. Тоа е состојба во која во телото нема доволно здрави црвени крвни клетки кои го врзуваат кислородот за себе.

Недостатокот на железо може да предизвика и трајни здравствени проблеми доколку не се лекува навреме. Некои од симптомите што може да ги доживеете ако имате недостаток на железо се:

Се чувствувате уморно и летаргично

Железото е потребно за раст и развој, транспорт на кислород во телото и други функции. Ако немате доволно железо, може да се чувствувате уморно и летаргично. Кога нема доволно железо во телото, нема доволно кислород, што прави да се чувствуваме уморни и забавени.

Имате главоболки

Првите знаци на недостаток на железо обично се замор и главоболки. Железото е потребно за да имаме доволно ниво на хемоглобин во црвените крвни клетки.

Чувствувате мускулна слабост

Железото е од суштинско значење особено за спортисти за кои издржливоста е важна. Ниското ниво на железо може да доведе до послаба мускулна функција и ограничен аеробен капацитет и може да влијае на перформансите и закрепнувањето по тренингот.

Рацете и стапалата ви се ладни

Главната задача на железото е да помогне во носењето кислород до мускулите, органите и клетките. Без соодветно внесување на железо, може да се појави анемија, екстремен замор, замор на мускулите, отежнато дишење и студени раце и нозе.

Вртоглавица

Може да имате вртоглавица затоа што вашиот мозок не добива доволно кислород што му е потребен за нормално функционирање.

Кршливи нокти и бледа кожа

Овој феномен може да биде друга последица од недостаток на железо. Така телото реагира на анемија.

Продолжете да читате: Како до повеќе железо во вашиот организам?

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Здравје

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Read more

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more
 

Магазин

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Читај повеќе

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Читај повеќе

Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Читај повеќе

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Читај повеќе