Која е најпродаваната видеоигра во последната деценија?

Иако Minecraft моментално е најпопуларната видеоигра на сите времиња, Grand Theft Auto V полека успева да се искачи на врвот.

Take Two Interactive објави дека од GTA V досега се продадени повеќе од 155 милиони примероци. Играта која ја креира Rockstar Games се приближува до рекордот кој и понатаму го држи Minecraft со речиси 238 милиони продадени копии.

Според достапните податоци, GTA V е најпродаваната видеоигра во претходните 9 години на пазарот во САД.

GTA франшизата оствари продажба од 355 милиони копии досега што значи дека само GTA V речиси го надмина остатокот од франшизата по продажба.

Во текот на март 2022 се очекуваат и Expanded и Enhanced верзии од играта.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Гејминг

Новиот гејмерски смартфон на Lenovo ќе има дури 22 GB RAM

Read more

Xbox One официјално згасна

Read more

Samsung го претстави најбрзиот 4К гејмерски монитор

Read more

Топ 10 видеоигри во јануари 2022

Read more
 

Гик

Најстарото живо копнено животно во светот: Гинисовиот рекордер наполни 190 години

Читај повеќе

Оксфорд бара доброволци кои ќе се заразат со коронавирус во име на науката

Читај повеќе

Ракета Falcon 9 на SpaceX ќе удри во Месечината и ќе експлодира

Читај повеќе

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Читај повеќе

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Читај повеќе

Како може 5G да им пречи на авионите?

Читај повеќе

Снимени мистериозни нишки во срцето на нашата галаксија: Од каде доаѓаат?

Читај повеќе

Не е поради удобност: Зошто кучињата спијат во свиткана положба?

Читај повеќе

Научници открија како до супер имунитет против ковид

Читај повеќе