Која е врската помеѓу витаминот Д и опаѓањето на косата?

Во нова студија објавена во списанието Journal of Cosmetic Dermatology, двајца дерматолози од Индија напишаа: „Витаминот Д е комплексно вклучен во различни сигнални патишта за раст и диференцијација на фоликулите на косата“.

Признавајќи дека витаминот Д има ефект врз растот на косата, тие заклучиле дека витаминот Д има потенцијален терапевтски ефект врз губењето на косата.

Витамин Д и алопеција

Иако во оваа анализа нема докази за силна поврзаност помеѓу недостатокот на витамин Д и ќелавоста, научниците се повикуваат на една претходна студија која покажа поврзаност помеѓу ниското ниво на витамин Д и алопецијата - тип на ќелавост што влијае на 3 проценти од мажите и жените. Алопеција се јавува кога фоликулите на косата се трајно оштетени и заменети со развој на ткиво со лузни.

Витамин Д и здравје на кожата

Можно објаснување за улогата на витаминот Д во спречување на опаѓањето на косата е дека витаминот Д исто така игра улога во подмладување на кожата.

Витаминот Д помага да се создадат повеќе фоликули на косата

Експертите за убавина и велнес се обидоа да ја објаснат улогата на витаминот Д во обновувањето на косата.

Д-р Ракел Кохран Гатерс вели дека витаминот Д е еден од витамините растворливи во масти потребни за одржување и создавање функционални фоликули на влакното.

реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Здравје

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Read more

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Read more

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more
 

Магазин

Гледањето во мобилен кога сте изложени на сонце може да ви го оштети видот

Читај повеќе

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Читај повеќе
Зачинето пилешко со црвен пипер

Зачинето пилешко со црвен пипер

Читај повеќе

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Читај повеќе

Која храна докажано го намалува нивото на холестерол?

Читај повеќе

На што се должи неверојатната трансформација на Џеф Безос?

Читај повеќе

Татковците се помалку под стрес од мајките

Читај повеќе

Кафе или зелен чај: Што ќе ве разбуди подобро?

Читај повеќе
  • play_arrow

Болоња: Потценет туристички рај во кој ќе уживаат гастрономите

Читај повеќе