Која храна треба да се јаде пред трчање?

Ф.З.
/ 19.07.2021 / 13:01

Важно е соодветно да го подготвите вашето тело за секаков вид физичка активност, особено ако планирате да трчате повеќе од еден час. Одлучете се за храна што ќе ви ја обезбеди потребната енергија.

Земањето оброк зависи од тоа колку долго планирате да трчате. Ако сакате да трчате еден час или помалку, оброкот ќе зависи од вашите индивидуални потреби. Можеби нема да ви треба ништо дополнително, особено ако се храните здраво во текот на денот. Ако трчате повеќе од еден час, се препорачува да јадете оброк или ужинка. Ако трчате повеќе од час и половина, треба да направите пауза за да јадете за време на тренингот. Нивото на шеќер во вашето тело се намалува колку подолго трчате. Земете од 30 до 60 грама јаглехидрати во интервали од 15 до 20 минути.

Оброк

Комбинацијата на едноставни и сложени јаглехидрати со протеини е идеална формула за зачувување на енергијата.

Обидете се со следниве оброци:

  • сендвич направен од леб од цели зрна, мисиркино месо, зелена салата и сенф
  • омлет од белки и тост
  • овесна каша, јогурт и банана
  • пилешко на скара и печени компири
Ужина

Таа исто така мора да содржи умерено количество јаглехидрати и протеини, но и некои здрави масти и растителни влакна кои побавно се варат. Треба да консумирате храна што нема да остане во стомакот долго (т.е. здрави масти и растителни влакна) и нема да предизвика нагло покачување, а потоа и пад на енергијата (на пр. слатки или пијалоци со многу шеќер).

Овие примери на ужина ќе ви помогнат:

  • пола банана или тост од цели зрна со една или две лажици путер од јаткасти плодови (кикирики, бадеми, лешници и слично)
  • едно или две парчиња мали протеински палачинки со гореспомнатиот путер
  • чаша јогурт со малку маснотии и лажица џем или ¼ чаша граноли
  • ½ чаша суво овошје со посно сирење

Која варијанта и да ја изберете, никогаш не јадете премногу пред да трчате бидејќи може да се појави непријатност во стомакот или грчеви.

реклама

Позата 69 е минато, секс позата 77 е новиот предизвик

Read more

Сведоци на Илинденското востание: Каква Бугарија, рече Питу Гули, за Македонија излеговме!

Read more

Доктор Дре „тежи“ 800 милиони долари, а ќерка му е бездомничка

Read more

Зошто мажите треба да ејакулираат барем 21 пат месечно?

Read more

Фит

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Read more

Храна што треба да ја избегнувате доколку сте на диета

Read more

Три најдобри и три најлоши вежби за гради

Read more

Колку треба да пешачите дневно за да почнете да слабеете?

Read more
 

Магазин

Најдобриот рецепт за печени компири со сенф и рузмарин

Читај повеќе

За машките магазини е секс-бомба, за модните агенции не е доволно слаба

Читај повеќе

Трета доза: Кои земји дополнително ќе го имунизираат населението?

Читај повеќе

Како да заработите ова лето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Едноставни фризури идеални за носење на пеколни горештини

Читај повеќе

Рузмаринот е многу повеќе од зачин - зошто треба да го користите?

Читај повеќе

Tрик што ќе ви помогне да слабеете со пешачење

Читај повеќе

Бил Гејтс: Дружењето со педофилот Епстин беше огромна грешка

Читај повеќе

Десерт на денот: Чоколадни бомбици со смокви

Читај повеќе