трчање

play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Некои работи едноставно не може да се прават во трчање, буквално. Еве некои од нив... урнебесно:
Read more

Зошто не треба да трчате со мобилниот в рака?

Решивте да го зголемите нивото на физичка активност и да го доведете телото во топ форма. Трчањето е одличен избор на активност.
Read more

Предности и недостатоци: Што е поефикасно, трчање или одење?

Редовните физички активности со себе носат низа предности, од цврсти и силни мускули до спречување на срцеви болести.
Read more

Еден час трчање го продолжува животот за 7 часа

Веќе се направени многу истражувања за тоа колку трчањето е добро за здравјето.
Read more

Како да ги заштитите колената без да се откажете од вежбањето?

Во морето совети што не сме ги побарале, еден од најчестите, а сосема погрешен е: Немој да трчаш, ќе си ги уништиш колената“.
Read more

Трчање или пешачење, како полесно ќе изгубите килограми?

Многумина кои сакаат да се ослободат од вишокот килограми се пред дилема кој е најефикасниот начин за слабеење, трчање или пешачење.
Read more

10 придобивки од трчањето кои ќе ги почувствувате од првиот ден

Иако нема нужно веднаш да се чувствувате физички поподготвени, некои од придобивките од трчањето се речиси моментални.
Read more

Најчести митови за трчањето и што е всушност вистина

Тренерот Кристијан Ален за британскиот магазин Metro откри кои се најчестите митови за трчањето поради кои многу луѓе се откажуваат од овој спорт.
Read more
play_arrow

Олимписки маратонец ги сподели најдобрите совети за трчање во зима

Рајан Хол се повлече од трчањето маратони во 2016 година, но сè уште држи неколку рекорди. Затоа сигурно е личноста која ги има најдобрите совети за трчање, особено во зимските месеци.
Read more

Која храна треба да се јаде пред трчање?

Важно е соодветно да го подготвите вашето тело за секаков вид физичка активност, особено ако планирате да трчате повеќе од еден час. Одлучете се за храна што ќе ви ја обезбеди потребната енергија.
Read more

Зошто не треба да трчате ако сакате да ги намалите килограмите?

Многумина мислат дека мора да застанат на лента за трчање за да ги намалат килограмите. Фитнес експертот Сара Линдзи предупреди дека тоа всушност може да ја влоши ситуацијата.
Read more

Три вежби за загревање пред трчање

Физичката активност е многу важна за здрав живот, а трчањето е препорачлива активност и за спортистите и за луѓето кои се рекреираат според нивните можности.
Read more
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more