Колкави се шансите да преживеете корона ако сте вакцинирани и ако не сте?

Пандемијата на коронавирусот трае подолго од година и половина, а веќе некое време експертите ширум светот даваат се од себе за им објаснат на луѓето зошто и колку е важна вакцинацијата против ковид.

И покрај тоа, и понатаму има луѓе кои не веруваат во ефикасноста на вакцината од различни причини, а Американката Хилари Дабс одлучи со статистички податоци да им се обрати на оние кои одбиваат да се вакцинираат.

„Уморна сум од аргументот дека 99% од луѓето кои се заразиле со корона се уште се живи, без разлика на тоа дали се вакцинирани или не. Да, може да се заразите иако сте вакцинирани, а знаете колкави се шансите тоа да се случи? Јас знам. Не сум медицински експерт, но добра сум со бројки“, вели таа во видеото.

„Во САД има 330 милиони луѓе, а ние имаме 41 милион заразени. Тоа ви дава шанса од еден спрема 8 да се заразите. Од 42 милион заразени, имавме само 670.000 смртни случаи. Тоа значи дека еден од 61 човек во САД починал. Еден од 61 човек во САД кој се заразил, починал“, истакнува таа.

Потоа наведува дека во САД се вакцинирани 173 милиони луѓе.

„Знаете ли колку од тие вакцинирани луѓе се заразиле до 30 август? Бројката е 12.908. Тоа ви дава шанса еден спрема 13.402 да се заразите ако сте вакцинирани. Еден спрема 13.402, а од друга страна е еден спрема осум“, додава таа.

Наведува и дека во САД починале 2.473 луѓе вакцинирани против ковид.

„Од нив, 480 починале од причина неповрзана со ковид“, вели Хилари, пресметувајќи дека шансите се еден спрема 86.500 некој целосно вакциниран во САД да почине од вирусот.

„Значи, вие невакцинираните, имате само еден спрема осум шанса да заболите од корона, еден спрема 61 ризик да умрете од ковид, додека оние целосно вакцинираните имаат шанса еден спрема 13.402 да се заразат и еден спрема 86.500 да починат од  ковид“, заклучува да во видеото, луто порачувајќи дека мора да спречиме децата да останат без родители.

„Одете да се вакцинирате“, вели таа на крајот од видеото.

@hill_deeee Reply to @adam_stevens_artist ♬ original sound - Hillary
Тагови
реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Кање со бизарна маска се појави на свадба кај синот на најбогатиот човек во светот

Read more

Живот

Кој е најемотивниот хороскопски знак?

Read more

Пораки од потсвеста: 10 симболи од соништата кои не треба да се игнорираат

Read more

Гријер - неофицијалниот главен град на чоколадото и сирењето

Read more

Хороскопски знаци кои ќе ви дадат најдобар љубовен совет

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе