Колку чини горивото низ Европа?

Цените на барел нафта на меѓународните пазари се искачија над 88 долари, што секако води до нови цени на горивата и во Европа од почетокот на 2023 година.

Сегашните цени на горивата во Европа малку се разликуваат од цените на крајот на минатата година, поточно во декември 2022 година.

Според официјалните податоци, во Европа најскапо е горивото во Исланд и Норвешка, каде цените се над 2 евра за литар. Најевтиното гориво ќе го најдете во Русија, по цена од само 0,696 евра.

Цената на горивата во БиХ (1,485 евра за литар) е речиси идентична со цената на горивата во Србија (1,492 евра), додека цената на горивата во Хрватска е нешто пониска (1,340).

Во Грција е 1,857 евра за литар, а во Бугарија 1,302 евра за литар.

На мапата објавена на Klix.ba нема споредбени податоци за Македонија, но според податоците објавени вчера од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија, има зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,47 % во однос на одлуката од 20.1.2023 година.

Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ не се смени.

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“, на „евродизелот (Д-Е V)“ и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемија за 0,50 денари/л.

Малопродажната цена на „мазутот М-1 НС“ се зголемува 0,228 денари/кг и сега изнесува 41,042 денар/кг.

Од вчера на полноќ, максималните цени на нафтените деривати изнесуваат:

Моторен бензин „евросупер БС-95“ – 83,00 (денари/литар)

Моторен бензин „евросупер БС-98“ – 85,00 (денари/литар)

Дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 84,00 (денари/литар)

Масло за горење екстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 83,50 (денари/литар)

„Мазут М-1 НС“ – 41,042 (денар/килограм).

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Бизнис

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more

Цените на нафтата паѓаат четврта недела по ред: Трговците стравуваат од слабеење на побарувачката

Read more

Доларот нагло падна, еврото зајакна

Read more
 

Вести

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе
  • play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Читај повеќе