Колку парови го „преживуваат“ неверството?

И жените и мажите изневеруваат, но тоа го прават од различни мотиви, за кои може многу да се зборува.

Неодамнешна студија на компанијата Health Testing Centers, чии резултатити беа објавени од BBC, покажаа дека 20% од оженетите мажи и 13% од мажените жени ги изневеруваат своите партнери, а само 16% од паровите преживуваат неверство.

Неверство признале 441 лице, а повеќе од половина од испитаниците (54,5%) раскинале веднаш откако вистината излегла на виделина. Останатите 30% се обиделе да ја спасат врската, но без успех, а само 15,6% од паровите ја преживеале измамата.

Интересно е тоа што статистичките податоци за тоа дали луѓето одлучиле да останат заедно или не, се разликуваат во зависност од статусот на нивната врска.

Скоро една четвртина (23,6%) од брачните парови решиле да се обидат да ги решат работите, наспроти само 13,6% од луѓето кои биле во врска.

Исто така, имаше разлики во однос на полот по прашањето за последиците од изневерувањето - двојно повеќе жени отколку мажи го простиле неверството.

Улога играл и типот на неверство - 19,7% од изневереите простиле секс за една ноќ, додека неверствата што траеле подолго и се претвориле во паралелна врска, ги простиле 12,7% од испитаниците.

Главната причина за признавање на неверството било чувството на вина (кај 47% од неверните партнери), кај 39,8% тоа било начин да му се каже на партнерот дека не се задоволни во врската, а 38,6% од нив сметале дека нивниот партнер има право да знае. Интересно е и тоа што луѓето во брак чекаат подолго за да го признаат неверството.

Меѓу оние кои одбрале да останат во врска или брак, 61% од оние кои изневериле изјавиле дека нивниот партнер воспоставил нови правила во врската, како резултат на неверството. Поголемиот дел од луѓето кои изневериле (55,7%) рекле дека му дозволуваат на својот партнер да им го проверува телефонот.

Другите вообичаени „прописи“ вклучуваат избегнување на одредени пријатели, ограничување на излегувањата без партнерот, дозволување пристап на партнерот до социјалните мрежи, како и пауза на сексуалните односи.

Интересно е што само 30% од измамените испитаници побарале од својот партнер да ја прекине аферата. Кога станува збор за животот по аферата, постојат разлики и во зависност од полот.

Измамените жени ги замолувале мажите да излегуваат помалку и им ускратувале секс, додека измамените мажи побарале од своите жени да им ги проверуваат телефоните и не им дозволувале да се гледаат со одредени пријатели.

реклама

Избрани 31 градоначалник во првиот круг, ВМРО-ДПМНЕ со најмногу победници

Read more

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Read more

Апасиев: Имаме советници во над 30 општини

Read more

Серијата „You“ ја престигна „Squid Game“ и моментално е најгледана на Netflix

Read more

Љубов и секс

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Read more

Неколку особини на совршениот маж

Read more

5 работи кои можат да предвидат развод

Read more

Најлошите љубовни комбинации во хороскопот (втор дел)

Read more
 

Магазин

Зошто секогаш привлекувате погрешни мажи?

Читај повеќе
  • filter

Креативни идеи за уредување на кујна со шанк

Читај повеќе

Колку протеини ни се потребни во текот на денот?

Читај повеќе

Два чудни симптоми кои откриваат дека сте прележале COVID-19

Читај повеќе

Неколку особини на совршениот маж

Читај повеќе

Малолетната ќерка на Хајди Клум позираше со разголени гради за Rollacoaster

Читај повеќе

Instagram убавица: Фрида Асен

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути домашни јога вежби за поголема флексибилност

Читај повеќе

5 работи кои можат да предвидат развод

Читај повеќе