Колку пати може да ги носиме хируршките маски и дали се перат?

Со ширењето на коронавирусот, во Македонија маските станаа задолжителни за носење во сите затворени простори, како и на отворено. Меѓутоа, потрошувачката на толку маски станува проблем, како и фрлање на милиони еднократни маски од пластичен материјал во реките и морињата во светот.

Алтернатива се ткаените маски кои се перат, но многумина им даваат предност на хируршките маски бидејќи се полесни и поединечно поевтини.

„Фрлете ги веднаш откако ќе ги извадите од лицето, по можност во затворена канта за смет“, порачаа пред неколку месеци од СЗО.

Но, по недостигот на маски во првиот бран во април, СЗО во извештајот во јуни дозволи дезинфекција на таквите маски во одредени случаи и нивно повторно користење.

Американската агенција за храна и лекови (FDA) препорача нивно третирање во вонредни ситуации со хидроген пероксид за да се деконтаминираат N95 маските за здравствените работници.

Други методи за чистење на маските за еднократна употреба е изложување на високи температури или ултравиолетово зрачење. Но, тие методи не се погодни за домашна употреба, смета францускиот микробиолог Денис Корпет.

Научници од групата Adios Corona препорачуваат ставање на страна седум дена на маската во хартиена обвивка со означен датум.

„Неколку научни студии покажале дека скоро сите вируси изумираат на маската по седум дена“, вели Корпет.

Според студија објавена во Lancet, само 0,1 проценти од вирусите на надворешната страна на маската може да се детектираат по седум дена. Таа метода не е применлива за здравствените работници изложени на многу големи количини на вируси.

Перењето на хируршки маски во машина за перење не е добра идеја, сметаат други научници.

„Перењето без прашок за алишта можеби нема да ги испере вирусите, а перењето со прашок ќе ја отстрани електростатиката, намалувајќи ја ефикасноста на маската“, вели Петер Каи, творец на електростатскиот материјал за филтрите N95.

„Подобро е да ги менуваме маските на секои четири часа отколку да ги переме и да ги носиме неколку дена по ред, како што некои прават. Тоа е слично како со долната облека“, вели научникот Филип Вроман.

„Перењето маски во домот може да доведе до секундарна контаминација и ширење на вирусот ако не се испере правилно“, смета Каиминг Је од Одделението за биомедицински инженеринг на Универзитетот Бингхемтон во Њујорк.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе