Колку средства се собраа од Ice Bucket Challenge?

Се сеќавате ли на Ice bucket challenge? Еве на што се потрошени собраните милиони.

Пред 5 години се појави виралниот тренд наречен Ice Bucket challenge, чија цел беше да се прошири свеста за болеста амиотрофична латерална склероза. Милиони луѓе се полеваа со студена вода, вклучувајќи и познати личности.

Како и останатите вирални трендови, и на овој му помина модата, а грижата за собирање пари ја презеде некој друг.

Како што знаете, идејата беше да се полеете со студена вода и да предизвикате некој да го направи истото во наредните 24h.

Идејата најпрво беше замислена како казна за оние што не донираат, а приказната се претвори во хит затоа што дел од луѓето не знаеја за што станува збор. Едноставно сакаа да видат како познатите личности се полеваат со кофа студена вода.

Но, зад сето ова стои хумана цел, за да се соберат пари за болните лица.

Повеќе од 17 милиони учествуваа во акцијата, меѓу нив се Бил Гејтс, Опра, Тејлор Свифт и многу други.

Луѓето кои учествуваа во предизвикот собраа 115 милиони долари за АЛС.

Во рок од пет години потрошени се 80 милиони долари за истражувања, со цел да се продолжи животот на луѓето кои боледуваат од АЛС.

Остатокот од парите е потрошен на инвалидски колички и помагала.

реклама

ДИК објави резултати преку стрим на YouTube

Read more

Апасиев: Ова е досега невиден изборен грабеж

Read more

Се запали возилото со изборен материјал од Гостивар на пат кон ДИК

Read more

ДИК: СДСМ освои 36,48% од гласовите, ВМРО-ДПМНЕ 35,47%

Read more

Здравје

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Read more

Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Read more

СЗО: COVID-19 е јавен непријател број 1

Read more

Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Read more

Магазин

Хороскопски знаци кои важат за најголеми штедачи

Читај повеќе
  • filter

Како е да се биде доктор во време на корона-криза?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тајмлапс: Како коронавирусот се прошири низ светот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина: Петнаесетгодишник доживеа мозочен удар по цел месец играње видеоигри без престан

Читај повеќе
  • play_arrow

СЗО: COVID-19 е јавен непријател број 1

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Читај повеќе

Ручек за вистински гурмани: Свински кременадли со кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Читај повеќе

Ова се навиките на успешните луѓе

Читај повеќе