Колкупати „Metallica“ гостувала во секоја земја?

Хеви метал бендот од Лос Анџелес е еден од најпопуларните во светот и досега има посетено точно 61 земја на планетава.

Бендот е формиран во 1981 година и оттогаш најмногу има настапувано во САД, Канада, Обединетото Кралство и Германија, над 70 пати во секоја од нив.

Значителен број на настапи има и во Мексико, Бразил, Шпанија, Италија, Франција, Белгија, Холандија, Данска, Финска, Јапонија и Австралија.

„Metallica“ нема никогаш дојдено во Македонија , а од нашето соседство немаат свирено ниту во Албанија, Црна Гора, Косово и Босна и Херцеговина. Затоа, пак, имаат одржано концерти во соседните Србија, Грција и Бугарија.

Од сите континенти, најмалку држави посетиле во Африка. На Црниот континент биле само во Јужна Африка и тоа повеќе пати, но во никоја друга држава.

Клик за поголема верзија

 

Тагови
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Десет бизарни предмети од Земјата што сега лебдат во вселената

Read more

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Read more

Музика

Почина гитаристот Еди ван Хејлен

Read more

Џеј Ло и Малума со секси спот за песните „ Pa Ti + Lonely“

Read more

Најмудрите зборови на Милан Младеновиќ што важат и денес

Read more

„Њу ордер“ се пофалија со наградата од фестивалот Скопје Синема Сити

Read more

Сцена

  • play_arrow

Објавен трејлерот за „The Christmas Chronicles 2“ со Курт Расел и Голди Хоун

Читај повеќе

Зошто зажалив што ја изгледав цела сезона на „Emily in Paris“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Minions of Midas“ - нова серија на Netflix која ќе ја обожавате

Читај повеќе

Овој октомври, обложете се на Ал Пачино

Читај повеќе
  • play_arrow

Холивудските убавици откриваат: Кој е мојот најлош филмски бакнеж?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатна трансформација на Ен Хатавеј во римејкот на „The Witches“

Читај повеќе

Последниот воз: Дали го фативте бесплатниот Netflix?

Читај повеќе

Тужба за продуцентите на „Borat 2“

Читај повеќе