Концерт на светските ѕвезди како поддршка за здравствените работници во светот

Повеќе од 100 музички светски sвезди, вклучувајќи ги Ролинг Стоунс, Пол Мекартни, Лејди Гага, Килерс, Стиви Вондер, Селин Дион, Андреа Бочели, Џенифер Лопез и Били Ајлиш, одржаа виртуелен концерт „Еден свет – заедно дома“ во знак на поддршка на здравствените работници, во време на пандемијата на коронавирусот.

Овој уникатен настан, организиран од Global Citizen и Светската здравствена организација (СЗО), започна со снимки од луѓе кои аплаудираат на здравствени работници од нивните домови низ целиот свет, а целиот настан траеше осум часа.

Средствата собрани за време на концертот се наменети за Фондот за солидарно дејствување при Светската здравствена организација, но Лејди Гага јасно стави до знаење дека настанот не е за прибирање финансиски средства со донации од граѓани, туку фокусот е на забавата и пораките за солидарност.  Светски лидери, корпорации и филантропи собраа 127,9 милиони долари, од кои 55,1 милион за Фондот за солидарност, а 72,8 милиони долари за здравствените работници и за сите оние кои се од суштинските дејности, а се во првите борбени редови против Ковид-19.

Лејди Гага, една од организаторите на концертот, рече дека настанот е „љубовно писмо за светот“.

Посветувајќи го шоуто на здравствените работници и на сите што се наоѓаат на првите редови, Лејди Гага изјави дека музичарите сакаат на овој начин да „возвратат за љубезноста што ни ја давате“, пренесува BBC.

– Сакаме да се преминеме на другата страна на оваа пандемија, а знаеме дека тоа и вие го сакате, рече пејачката, која изведе верзија од песната на Чарли Чаплин „Smile“.

Во програмата се вклучи и Пол Мекартни, поранешен член на Битлси, кој рече дека здравствените работници се „вистинските херои“ на оваа криза и се потсети на својата мајка Мери, која била медицинска сестра за време на Втората светска војна.

И покрај тоа што се наоѓаа на четири различни локации, Ролинг Стоунс успеа да ја изведе една од најпознатите песни „You Can”t Always Get What You Want“.

Нијал Хоран, член на групата One Direction, ја изведе песната „Black and White“, со акустична гитара, од неговата дневна соба, а неговиот поранешен колега Лиам Пејн песната Midnight.

Брендон Флауерс и Роналд Ванучи, членови на групата „Killers“, изведоа една од нивните најпопуларни песни, Mr Brightside, додека Били Ајлиш настапи со песната „Sunny“.

Џон Леџенд и Сем Смит ја изведоа „Stand by Me“ на Бен Е. Кинг, а настапија и Адам Ламберт, Џон Леџенд, Рита Ора и Тејлор Свифт.

Џенифер Лопаз, Кит Урбан, Бурна Бој, Луис Фонси, Хозиер и Стиви Вондер ја изведоа песната „Lean on Me“ на Били Витерс. Шкотската музичарка Ени Ленокс настапи со својата ќерка, а воедно ја истакна важноста од потребата да се осигураме здравствените системи во сите земји да се доволно силни за да идентификуваат и спречат идни пандемии.

Бјонсе испрати порака со афроамериканската заедница. – Афроамериканците тешко ги погоди оваа криза. Ве молам, чувајте се и себе и своите семејства. Знам дека е тешко, но бидете трпеливи, позитивни и молете се нашите херои, истакна ѕвездата.

Настанот, кој многумина го оквалификуваа како концерт на векот, заврши со верзија на песната The Prayer, во изведба на Селин Дион, Лејди Гага, Андреа Бочели и Џон Леџенд.

Концертот беше поделен на два дела, од кои првиот, во траење од шест часа се емитуваше преку Facebook, Twitter, Instagram и YouTube, а потоа следеше голем двочасовен концерт што го емитуваа трите најголеми американски телевизиски мрежи.

Американските комичари и презентери Стивен Колберт, Џими Кимел и Џими Фалон беа домаќини на шоуто. 

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Музика

Брнабиќ: Exit ќе се одржи во август

Read more

Сиа го претстави новиот сингл „Together“

Read more

Скандал околу новиот хит на Аријана Гранде и Џастин Бибер

Read more

 Џеј Ло го воодушеви интернетот со новите фотографии

Read more

Сцена

Се снима српска верзија на серијата „Two and a Half Men“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сте фан на „Stranger Things“, погледете ги и овие серии на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

„La Casa de Papel“ добива петта и шеста сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што е погрешно со „Rush Hour“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за серијата „Friends“

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова беа најгледаните серии на Netflix за време на карантинот

Читај повеќе
  • filter

Погледнете како изгледа снимањето на филмот „Avatar 2“

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Birds of Prey“

Читај повеќе
  • play_arrow

„Friends“ најпопуларна серија во карантин

Читај повеќе