Конечно тестирано семејството на починатиот од COVID-19 од Чаир

Семејството на покојникот од Чаир, на кој посмртниот брис му бил позитивен на коронавирус, е тестирано. Роднините прифатиле да бидат тестирани и земени се брисеви од 14 луѓе.

– Во Центарот за јавно здравје се пријавиле неколку семејства кои присуствувале на погребот. Осум вработени од приватната болница се во изолација поради контактот со пациентот кој починал и кому посмртно бил дијагностициран COVID-19, напиша на Facebook Венко Филипче.

Центарот за јавно здравје конечно го тестираше семејството на починатиот од Чаир, кому посмртно му беше потврден COVID-19. Брисеви се земени од 14 луѓе, но без полициска асистенција, бидејќи прифатиле да соработуваат.

Министерството за здравство претходно соопшти дека за овој случај, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје информирал дека семејството не сакало да се тестира и да соработува со епидемиолозите, и покрај тоа што на погребот имало присутни 200 луѓе.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Македонија

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Read more

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Read more

Собранието ѝ изгласа доверба на Владата

Read more

Нова кампања на ССМ: Работниците телефонски или на меил да пријавуваат ако им се прекршени правата

Read more
 

Вести

Вакцинирањето на шпанските принцези во ОАЕ ги разгневи Шпанците

Читај повеќе
  • play_arrow

Апасиев: Патните трошоци на пратениците треба да бидат изедначени со автобуски билет

Читај повеќе

Осуммина нападнати со нож во Шведска, напаѓачот ликвидиран

Читај повеќе

Навални од затворска ќелија испрати порака дека е добро

Читај повеќе

Француското списание ГЕО пишува за Северна Македонија – непозната земја на Балканот

Читај повеќе

Во Грција до 16 март воведено поголемо ограничување на движењата

Читај повеќе

Убиени 33 демонстранти во Мјанмар

Читај повеќе

Досега евидентирани 18.236 лица преку апликацијата за самопопишување

Читај повеќе

Полска ќе ја произведува вакцината на Novavax против COVID-19

Читај повеќе