Конте најави враќање во Италија по истекот на договорот со Челзи

Антонио Конте во својата прва сезона успеа да ја врати шампионската титула на „Стамфорд бриџ“, со својот темперамент ги освои срцата на армијата навивачи на Челзи, но и покрај тоа беше блиску до заминување од клубот.

Конте има несогласувања со челниците на Челси и сопственикот Роман Абрамовиќ околу трансфер-политиката. Италијанецот во Челси го нема она што го имаат Венгер во Арсенал, Мурињо во Јунајтед, Гвардиола во Сити, Клоп во Ливерпул, да одлучува околу клупските трансфери.

Поради тоа тој беше блиску до заминување, но подоцна, сепак, го продолжи договорот до 2019 година.

Како што сега стојат работите, не планира по истекот на договорот да остане во Челси.

„Кина?  Нема шанси. Бундеслига?  Тешко е да се зборува на оваа тема. Многу ми недостига Италија и тоа не го кријам.  Убаво е да се стекне поинакво искуство (друга земја, поинакво првенство), но јас сакам повторно да работам во Италија“, изјави Конте, кој ова лето беше цел на Интер.

„Никогаш немав намера предолго да останам во странство. Како тренер никогаш не можеш да знаеш каде ќе завршиш, но јас знам. На крајот на краиштата сакам во Италија да работам и како спортски директор“, дополнил Конте.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Роналдо ја открива програмата на која ги должи неверојатното тело и форма

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Фудбал

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Read more

Алегри уште е лут: Ако Бонучи сака капитенска лента, нека си купи

Read more

Скромниот Холанд: 175 милиони евра се премногу за еден човек

Read more

Вмешан во нов скандал: Вејн Руни повторно ја изневери сопругата?

Read more
 

Спорт

Ѓоковиќ експресно во полуфиналето на ЛОИ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристијан Ериксен се враќа во Интер на прегледи

Читај повеќе

Георгиевски попладнево се враќа во земјата со олимпискиот медал

Читај повеќе

Новата НБА сезона стартува на 19 октомври

Читај повеќе

Рекорден број на заразени на ЛОИ во Токио, двајца хoспитализирани

Читај повеќе

Македонските јуниорки катастрофално поразени од Словенија

Читај повеќе

Утре е дочекот на олимпискиот херој, Дејан повика на заедничка прослава

Читај повеќе

Тренерите на Георгиевски се откажаа од наградатa, побараа да му биде доделена на Дејан

Читај повеќе

Ѓоковиќ го комплетира списокот со четвртфиналисти во Токио

Читај повеќе