Кошаркарите извадија победа во Луксембург

Македонија победи во Луксембург 74-82 (13-21, 21-27, 31-16, 9-18) во рамките на четвртото коло од кошаркарските квалификации за пласман на Европското првенство. По четири одиграни натпревари македонските кошаркари имаат две победи и исто толку порази.

Потешко од планираното Македонија успеа да слави во Луксембург кај тоталниот аутсајдер. Македонските кошаркари „одеа по жица“ откако во третиот период ја загубија предноста од 14 поени која ја стекнаа на полувремето. Луксембург третата четвртина ја доби со 31-16. Сепак одбраната во последниот период им донесе триумф од осум поени на македонските кошаркари.

Костоски ја предводеше Македонија со 20 поени, девет скокови и седум асистенции, а двоцифрени уште беа Тревис со 18 поени, Николовски со 15 и Јанески со 11 кошеви.

Македонија, во наредното коло, во Кавадарци ќе ја пречека Велика Британија, која во вчера загуби од Унгарија 80-88. 

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кошарка

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Read more

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Read more

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе