Македонија

Кривична пријава против службеничка, надоместокот од имотните листови го задржувала за себе

28. септември 2019 - 12:21 | М.С.

Oд Министерството за внатрешни работи информираат дека СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Љ.(57) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „послужување во службата“.

Како што пренесуваат од СВР Куманово, во период од 01.01.2019 до 05.06.2019 пријавената, како референт во Агенцијата за катастар на недвижности – одделение Куманово, издала 197 имотни листови, при што задолжителниот надоместок од 180 денари, од граѓаните го наплаќала во готово и го задржувала за себе.

Таа го оштетила Буџетот на Агенцијата за катастар на недвижности за 35.460 денари.

Коментирај