Кривична пријава за докторот кој со возило влечеше куче

Сектор за внатрешни работи Струмица поднесе  кривична пријава против К.З.(61) од Струмица за сторено кривично дело „мачење животни“. 

Според полицијата, на 26 ноември тој од село Борисово до продавнiца во селото Мокриево со метален синџир го врзал своето куче за задната страна на возилото и додека го управувал возилото го влечел домашниот миленик.

Случајот го пријавија граѓани, како и Здружението за заштита на животните „Анима мунди“, кои реагираа по страшната глетка што ги шокира жителите на Струмица.

Според нив, познат струмички доктор врзал за својот автомобил мало кутре и го влечел додека возилото било во движење. Сведочат дека кучето било влечено до изнемоштување и умрело задавено.

реклама

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Read more

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Забрзано опаѓа бројот на заразени во Шведска, епидемиолозите не знаат точно зошто

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Хроника

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Read more

Пет лица приведени за поседување дрога

Read more

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

Read more

Скопјанец обвинет за недозволено поседување оружје

Read more

Вести

Денеска 141 случај на COVID-19, ја надминавме бројката од 12.000 заразени

Читај повеќе

МЗ: Ниту еден од патниците од авионот за Финска немал решение за изолација

Читај повеќе

Лукаревска и Костовски станаа пратеници, не се веќе директори на УЈП и на Службен весник

Читај повеќе

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Готова е првата руска вакцина за коронавирус

Читај повеќе

Од утре претежно сончево со дожд и грмежи попладне

Читај повеќе

Комисијата за заразни болести и МОН го одложија за утре состанокот за протоколите за наставата

Читај повеќе
  • filter

Детето од Чернобил ќе го собори последниот европски диктатор: Која е Светлана Тихановскаја?

Читај повеќе

Рибар се удави во Вардар кај Миравци

Читај повеќе