Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Поранешниот англиски репрезентативец Стив Хоџ изјави дека минатата недела одбил десетици потенцијални купувачи на дресот кој покојниот Диего Марадона го носеше на четвртфиналниот натпревар меѓу Аргентина и Англија (2:1) на Мундијалот во 1986, инсистирајќи, притоа, дека дресот не е на продажба.

Хоџ, по завршувањето на тој натпревар, на кој Марадона постигна два гола, првиот со рака, а вториот по фантастичен соло продор, го размени дресот со легендарниот Аргентинец.

Иако култниот дрес денес е изложен во Англискиот национален музеј за фудбал, тој е сопственост на 58-годишниот Хоџ.

„Тој дрес го поседувам веќе 34 години и никогаш не сум се обидел да го продадам. Има неверојатна, сентиментална вредност. Луѓето постојано ми тропаат на врата, а телефонот непрестајно ми ѕвони, и тоа воопшто не е пријатна состојба. Дури се појави и лажна вест дека барам еден или дури два милиона за да го продадам дресот. Тоа го сметам за крајно навредливо и апсолутно погрешно. Тој дрес не е на продажба“, изјави Хоџ.

Remote video URL
реклама

Кога COVID-19 ќе стане лесна болест како настинка?

Read more

Моќна порака: Погледнете како ТВ водителка ги поддржа жртвите на сексуално насилство

Read more

Бугарски програмер доби одговор од Илон Маск по 154 дена чекање

Read more

Меланија не избра американски дизајнер ни за нејзиниот последен ден како прва дама

Read more

Фудбал

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Read more

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Read more

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Read more

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Како ќе биде запаметен Месут Озил во Арсенал?

Читај повеќе

Познати термините за натпреварите на Вардар во СЕХА лигата во јануари и февруари

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација на Фернандо Торес

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова се најлошите трансфери што ги договорил Жозе Мурињо

Читај повеќе

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Читај повеќе
  • play_arrow

Бившата девојка на Игуаин: Беше опседнат со „лесни“ девојки

Читај повеќе

Рибери не исклучува враќање во Бундеслигата

Читај повеќе

Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Читај повеќе

Верон: Занети може да го намами Меси во Интер

Читај повеќе