Ладните раце или нозе се знак за неколку здравствени проблеми

Ако често ви се ладни рацете и нозете, а веќе сте навикнале на тоа, можеби е време да се запрашате дали зад тоа стои нешто повеќе.

Имено, ладните прсти на рацете и нозете се прилично честа појава, посебно кај жени и не мора да означуваат ништо сериозно. Меѓутоа, тоа може да биде и знак за сериозни здравствени проблеми.

Слабокрвност

Покрај тоа што постојано ви се ладни прстите на рацете и нозете, често чувствувате и замор, главоболка – во случај ова да ви се случува, време е да ја проверите крвната слика, бидејќи можеби ви недостига железо. Тоа е главна состојка на хемоглобинот, молекол кој пренесува кислород во крвта, на која и дава црвена боја. Ладните екстремитети, поради тоа можат да бидат знак за анемија, односно слабокрвност.

Дијабетес

Освен тоа што рацете ви се ладни, понекогаш во дланките и стапалата чувствувате грчеви – тоа можат да бидат први знаци за дијабетес. Последиците можат да се одразат на крвната слика, но и на нервниот систем. Покрај споменатите симптоми. Може да се појави и чувство на жед, глад и добар апетит, после кој ниту се дебелеете ниту пак слабеете. Ако е така, проверете го нивото на шеќер во крвта.

Тироидна жлезда

Забавената работа на тироидната жлезда доведува до забавување на метаболизмот, а тоа често е проследено со ладни дланки и стапала. Умор, поспаност, забавени функции и движења, односно слабо поднесување на високи температури се очигледни знаци за овој здравствен проблем.

Стрес

И стресот може да биде причина за ладни раце и нозе. Тој го подобрува адреналинот кој ги стеснува крвните садови и ја ослабува циркулацијата, така што вашите раце и нозе се постудени.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Read more

5 јули 1946 светот првпат се запознал со бикини

Read more

Здравје

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гурмански рецепти со јајца кои мора да ги пробате

Читај повеќе

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто мажите почнуваат да се дебелеат после 30-тата година?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да јадете пред и по вежбање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Здрав тренд кој треба да го пробате: Ладно цедено кафе

Читај повеќе

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Читај повеќе

Секс совети за жени: Како да го продолжите вашиот оргазам?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе
  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе