Легендата се врати дома: Френк Лампард е нов тренер на Челзи

Најавите кои траеја повеќе од три недели конечно се материјализираа, па сега е официјално: клупската легенда Френк Лампард се враќа во Челзи, овојпат во улога на тренер. Тој на клупата го наследува Маурицио Сари, кој минатиот месец замина во Јувентус.

Еден од најголемите играчи кои некогаш заиграле на зелениот тепих на Премиер лигата денеска беше претставен како нов тренер на Челзи. Френк Лампард потпиша тригодишен договор со „сините“ од Лондон и во наредната сезона го чека неверојатно тешка задача.

Назначувањето на Лампард како нов тренер на Челзи беше само прашање на време. Порано или подоцна, сите знаеја дека популарниот Френки ќе добие шанса да седне на тренерската клупа во синиот дел од Лондон, но малкумина можеа да предвидат дека тоа ќе се случи во ваков момент, кога клубот е под забрана за трансфери, а притоа го изгуби Еден Хазард – нивниот најдобар играч во последните пет години.

„Неверојатно сум горд што се враќам во Челзи како тренер. Сите знаат за мојата љубов кон клубот и историјата која ја кроевме заедно. Мојот фокус е ставен на сезоната која е пред нас. Тука сум да работам напорно и да донесам успех и едвај чекам да почнам со работа“, изјави Лампард.

Во изминатата сезона Френк Лампард го предводеше тимот на Дерби Каунти во Чемпионшип лигата и успеа да го однесе со пласман во плејоф-финалето, кое го загуби од Астон Вила. И покрај тоа, Лампард се наметна како еден од најдобрите млади тренери на Островот и првиот впечаток е дека работата во Челзи ја доби сосем заслужено.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Фудбал

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Read more

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Read more

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Read more

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Read more

Спорт

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Читај повеќе
  • play_arrow

Златните момчиња: Ова е тимот кој секој би сакал да го менаџира

Читај повеќе

Буфон го собори рекордот на Малдини во Серија А

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Баерн по 20-ти пат шампион, двојна радост за Левандовски

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Маркус Рашфорд стана британски национален херој?

Читај повеќе

Де Роси ќе биде тренер на Фиорентина

Читај повеќе

Корона криза во Реал Мадрид: Нема бонуси за освоени трофеи

Читај повеќе

ФИФА планира да ги замени судиите со роботи на СП во Катар

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали дресот на Мексико од 90-тите е најдобриот на сите времиња?

Читај повеќе