Лек од природата: Зошто треба да употребувате прополис?

Истражувањата потврдуваат дека во природата постојат многу производи со антибиотско дејство, а еден од нив е и прополисот, совршена намирница која го храни и лекува човечкото тело.

Прополисот е заедничкото име за смеса од смолести супстанци кои пчелите ги собираат од цветовите на различни билки, ензимски го модифицираат така што најважните супстанци, флавонидите стануваат активни материи.

Прополисот има специфичен изглед, уникатен горчлив вкус, карактеристичен и ароматичен мирис. Неговиот состав и бојата зависи од растителните видови од кои пчелите го собираат материјалот и од годишното време.

Во медицината традиционално се користи повеќе од 2.000 години за што сведочат бројни историски записи во кои може да се најдат податоци дека прополисот како лек го користеле Египќаните, Вавилонците, Арапите, Грците, Римјаните и други стари народи.

Кое е лековитото делување на прополисот?

Прополисот содржи 50% смола, 30% восок, 10% етерични масла, 5% цветен прав, многу витамини и минерали, органски киселини, полифеноли, флавониди. Овој лек на природата убива сè што му смета на здравиот организам, а истовремено го чува здравото ткиво и го лечи заболеното.

Бројни истражувања покажуваат дека е природен анестетик, антиоксидант, антисептик, антибиотик, дека делува против повеќето вируси вклучувајќи го и вирусот на грипот. Одличен е во борбата против паразити и габични инфекции.

Прополисот стимулира создавање на нови клетки и регенерација на оштетеното ткиво. Помага и во случаи на тешка дијареја, кога другите лекови се беспомошни. Помага во нормализацијата на метаболизмот и имунитетот.

Помага при забоболка, парадентоза, непријатен здив, хемороиди, воспалени мочни канали и гастритис.

Како силен антиоксидант ефективно делува против слободните радикали кои се сметаат за причинители на многу болести. Најновите истражувања покажуваат дека прополисот го подобрува имунолошкиот систем и дека има антиканцероген ефект.

реклама

Во Словенија лекуваат COVID-19 со редесивир, фавипивавир и дексаметазон

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Борисов: Ќе понудам опција за повлекување, подготвен сум да заминам во секое време

Read more

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Read more

Здравје

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Read more

Магазин

  • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе
  • play_arrow

Индиска кујна: Научете неколку рецепти

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали јаболковиот оцет помага за слабеење?

Читај повеќе

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Минал 15 километри закачен на шофершајбна од камион

Читај повеќе

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Читај повеќе

Зошто треба да имате барем еден Лав во вашиот живот?

Читај повеќе

Саманта Сепулведа, секси полицајка од која криминалците не бегаат

Читај повеќе
  • play_arrow

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Читај повеќе