Лесна мета: Во модерните автомобили без клуч се провалува за 10 секунди

Некои од најновите и најпопуларните автомобили во Велика Британија се под голем ризик да станат лесна мета на кражба поради слабости на системите за отворање на возилото без клуч, предупредуваат експерти за безбедност за списанието What Car.

Имено, овие системи им дозволуваат на возачите да ја отворат вратата и да ги вклучат автомобилите без да треба да го извадат клучот од џеб. Тестирани беа седум различни модели на автомобили опремени со овие системи.

Експертите за само 10 секунди успеаја да провалат во DS 3 Crossback и во Audi TT RS, а за Land Rover Discovery Sport TD4 180 HSE им требаа 30 секунди.

Volkswagen Group, матичната компанија на Audi, соопшти дека ги вклучила полицијата и безбедносни експерти во нејзините напори за подобрување на безбедносните мерки за автомобилите.

реклама

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Што кажува вашиот фрижидер за вас?

Read more

Авто новости

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Read more

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Автомобили

 • play_arrow
 • filter

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ова тјунирано Audi е најбрзиот СУВ во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Прв во историјата на BMW: M3 Touring доаѓа во 2022

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
 • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
 • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
 • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
 • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе