Љубов во време на Facebook и Instagram: Кои се правилата за врска?

Невозможно е да го одделите дигиталниот свет од оној што го градите со вашиот партнер. Навиките што ги имате кога користите мобилен телефон или лаптоп може да го загрозат вашиот љубовен живот, дури и без да сте свесни за тоа.

Скоро сите поминуваме време на Facebook или Instagram, без разлика дали активно објавуваме содржини или само следиме што прават другите. Внимавајте со времето поминато на социјалните мрежи, тоа не смее да биде поважно од времето поминато со партнерот.

Четири начини на кои можете да бидете сигурни дека „дигиталниот сегмент“ на вашата врска е здрав:

Не користете го телефонот прекумерно

Прекумерното користење на телефонот додека поминувате време со партнерот не е само некултурна практика. Студија од 2017 година, вклучена во брачни парови, покажа дека може да доведе до депресија кај лицето кое се чувствува запоставено.

Друго истражување објавено во списанието Psychology of Popular Media Culture покажа дека чувството на претеран однос со телефонот, дури и кога не го користите, е поврзано со незадоволство од врската.

Не претерувајте со објавување на социјалните медиуми

Ако некогаш сте помислиле дека паровите кои често објавуваат заеднички фотографии се обидуваат да им докажат на сите дека се среќни, иако не се, науката е на ваша страна. Студија објавена во Psychology of Popular Media Culture откри дека честото објавување е поврзано и со незадоволство во љубовната врска.

Ова не значи дека секој вид активност на социјалните мрежи е непожелен. Се разбира, во ред е да бидете среќни ако вашиот партнер објави заедничка фотографија. Клучно е претходно да се разговара за тоа што е прифатливо.

Договорете се за период за јавување или испраќање пораки

Некои парови сакаат да бидат во постојан контакт, додека други ретко испраќаат пораки. Двете опции се прифатливи, но само ако им одговара на двете страни.

Обврските се важни и мора да ги почитувате. Ако сте се согласиле да бидете во контакт еднаш дневно, тогаш исполнете го тоа. Имајте на ум дека никогаш не треба да заборавите важни датуми (родендени, годишнини, итн.).

Не се занимавајте со микроизневерување

Микроизневерувањето се навидум неважни работи што не значат конкретно неверство, но можат да укажат на тоа. Тешко е да се одредат, бидејќи секој има различни граници на соодветно однесување во врската.

Испраќањето пораки до поранешните партнери, поопуштениот начин на однесување при излегување со пријателите и слично може да бидат микроневерства што ќе му пречат на вашиот партнер. Се разбира, исто така треба да знаете кога огорченоста станува опсесивно однесување. Тогаш е време да ја прекинете врската.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Љубов и секс

Зошто љубовта умира?

Read more

Најчестите грешки во кревет, многумина не се ни свесни дека ги прават

Read more

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Трикови за заспивање кога ништо не помага

Читај повеќе

Постојат 3 типа на душа: Кој е вашиот?

Читај повеќе
  • filter

Италијанците станаа светски шампиони и во слаткарство

Читај повеќе

Дали кафето го намалува нивото на витамин Д во телото?

Читај повеќе

Смртна казна за јапонската Црна вдовица која ги труеше мажите заљубени во неа

Читај повеќе
  • filter

Шест издржливи собни растенија кои нема лесно да ви овенат

Читај повеќе

Повеќе сакате мачки или кучиња? Еве што кажува тоа за вас

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми материјалисти

Читај повеќе

Често го јадеме наутро, а не сме свесни дека е најнездравиот појадок

Читај повеќе