НБА 2019/2020

Мајами со прв пораз годинава на домашен терен

Лос Анџелес Лејкерс им го нанесоа првиот пораз на Мајами Хит сезонава на домашен терен, откако ги победија со 113:110.

За победниците, Ентони Дејвис запиша 33 поени, додека Леброн Џејмс додаде 28, и за малку не постигна трипл-дабл. Џејмс реализираше 12 асистенции и 9 скокови, додека Дејвис запиша 10 скока за Лејкерс.

Тимот има 23 победи на 26 натпревари и го зголеми својот клупски рекорд на 13 последователни успеси како гостин.

По осми пат оваа сезона, „езерџиите“ стигнуваат двоцифрена разлика во резултатот, а Мајами претрпе пораз на домашен терен во 12 натпревари.

Џими Батлер беше водечки стрелец за домашната екипа со 23 поени, Дерик Џонс додаде 17, Кендрик Нан остана со 16, а уште тројца од нивниот тим завршија со двоцифрен број на поени.

Резултати од НБА:

Орландо – Хјустон 107: 130

Филаделфија – Њу Орлеанс 116: 109

Мајами – Лос Анџелес Лејкерс 110: 113

Атланта – Индијана 100: 110

Чикаго – Шарлот 73:83

Мемфис – Милвоки 114: 127

Јута – Голден Стејт 114: 106

Минесота – Лос Анџелес Клиперс 117: 124

Сакраменто – Њујорк 101: 103

Лидери во одделни дивизии:

Источна конференција

Атлантик дивизија: Филаделфија – 20 победи / 7 порази

Централна дивизија: Милвоки – 23/3

Југоисточна дивизија: Мајами – 18/7

Западна конференција

Северозападна дивизија: Денвер – 15/8

Пацифик дивизија: Лос Анџелес Лејкерс – 23/3

Југозападна дивизија: Далас – 17/7.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

Кошарка

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Read more

Мајами со трета победа дојде на чекор од големото финале

Read more

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Спорт

  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе

Нојер: Суперкупот е посебен натпревар

Читај повеќе